. . . آرشیو اخبار
رنج بردن از بیماری های مزمن و رفتارهای ناسالم عوامل تاثیرگذار بر مرگ زودهنگام هستند. اما تحلیل یافته های یک مطالعه طولی جامع نشان می دهد ممکن است برخی عوامل روانی پیش بین های قوی تری برای مرگ زودرس باشند.
 

رنج بردن از بیماری های مزمن و رفتارهای ناسالم عوامل تاثیرگذار بر مرگ زودهنگام هستند. اما تحلیل یافته های یک مطالعه طولی جامع نشان می دهد ممکن است برخی عوامل روانی پیش بین های قوی تری برای مرگ زودرس باشند. پژوهشی که به همت اساتید دانشگاه ژنو و آکسفورد انجام شده و در نشریه Psychological Science منتشر شده است نشان می دهد گزارش خود افراد از سلامتشان و کاهش سرعت پردازش مرتبط با بالا رفتن سن، خطر مرگ در سنین میانسالای و بالاتر را پیش بینی می کند. یافته ای که محققان امیدوراند به متخصصان سلامت کمک کند افراد در خطر را شناسایی کرده و در زمان مناسب مداخلات لازم را انجام دهند.

نویسندگان این پژوهش کنجکاو بودند اثرات نسبی متعیرهای مختلف از جمله سلامتی، عوامل شناختی و دموگرافیک را بر مرگ زودهنگام تعیین کنند؛ اثری که پیش تر مطالعه شده است اما نه در قالب پژوهش های طولی و جامع. یکی از نویسندگان مقاله می گوید "پیش تر مشخص شده است مشکلات پزشکی، ضعف شناختی، معایب نسبی مرتبط با پایگاه اجتماعی – اقتصادی و غیره می تواند پیش بینی کند در سنین بالا چقدر دوام خواهیم آورد ولی معمولا این متغیرها جداگانه بررسی شده اند. در حالی که می دانیم بسیاری از آنها با هم شدیدا ارتباط دارند، با اتکا به مطالعات قبلی دشوار است دریابیم کدام بیشترین تاثیر را خواهند داشت."

برای پر کردن خلا های موجود در ادبیات پژوهش، محققان از داده های مطالعه طولی شناخت منچستر استفاده کردند که بیش از شش هزار بزرگسال را برای 29 سال مورد بررسی قرار داده است. بررسی نتایج اجرای 15 تکلیف مختلف شناختی در پنج حوزه مختلف از جمله هوش، حافظه و سرعت پردازش در یک بازه زمانی 12 ساله به همراه گزارش هایی که خود افراد در مورد مصرف داروهای تجویز شده و سبک زندگی شان در اختیار پژوهشگران قرار داده بودند کمک کرد محققان اثرات نسبی 65 متغیر مختلف را مورد مطالعه قرار دهند.

تحلیل آماری نشان داد تصویر افراد از سلامتی شان و سرعت پردازش ذهنی قوی ترین پیش بینی کننده های طول عمرند. هر چه احساس ذهنی افراد در مورد سلامتشان بهتر و کاهش سرعت پردازش با بالا رفتن سن کمتر بود، خطر مرگ زودرس بیشتر کاهش پیدا می کرد. در حالی که معمولا فرض بر این است که عواملی با ماهیت پزشکی و فیزیولوژیک بهترین پیش بینی کننده های طول عمر افراد هستند، نتایجی که نشان می دهد عوامل روانی قدرت پیش بینی بهتری دارند در نوع خود جالب است. نویسندگان مطالعه امیدوارند نتایج این تحلیل برای متخصصان سلامت در جهت تشخیص جمعیت های در خطر و مداخلات بهنگام سودمند باشد.

آرشیو اخبار

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی