. . . آرشیو اخبار


 

مصرف طولاني مدت نوشيدني هاي کافئين دار براي بيدار ماندن و حفظ هوشياري عوارض ناگواري در پي خواهد داشت


مصرف طولاني مدت نوشيدني هاي کافئين دار براي بيدار ماندن و حفظ هوشياري عوارض ناگواري در پي خواهد داشت. اما براي برطرف کردن خستگي يا خواب آلودگي در محل کار، موادغذايي مغذي و مفيدي وجود دارد. از جمله اين مواد عبارت است از:

مرغ:دريافت آهن کافي از طريق برنامه غذايي نه تنها ميزان انرژي را بالا نگه مي دارد بلکه هوشياري مغز را نيز تقويت مي کند. نتايج بررسي انجام شده در سال ۲۰۱۴ توسط محققان آمريکايي نشان مي دهد، زناني که ناهار غني از پروتئين از جمله گوشت و پنير مصرف مي کنند به دليل افزايش ميزان آهن، قدرت حافظه بالا و عملکرد بهتري دارند.

تخم مرغ: از خوردن زرده تخم مرغ امتناع نکنيد زيرا سرشار از لوتئين است. لوتئين، آنتي اکسيداني است که براي تقويت بينايي مفيد است. ميزان پايين لوتئين در مغز با اختلال شناختي ارتباط دارد. علاوه بر آن پروتئين و چربي با کيفيت در تخم مرغ باعث سيري و در نتيجه افزايش تمرکز مي شود. آيا نگران کلسترول بالا در تخم مرغ هستيد؟ طي يک مطالعه مشخص شد، داوطلبان سالمي که روزي يک عدد تخم مرغ مصرف کردند با ميزان بالاتر خطر بيماري قلبي يا سکته رو به رو نشدند.

چاي نعناع:اين گياه مي تواند فرد را هوشيار نگه دارد. در بررسي انجام شده در سال ۲۰۱۱ توسط محققان آمريکايي مشخص شد، افرادي که در معرض بوي نعناع قرار مي گيرند نسبت به ديگران راحت تر مي توانند مرحله سخت تر بازي ها را انجام دهند. نعناع خاصيت محرک دارد و در افزايش قدرت تمرکز موثر است.

لبو:آب اين گياه، عملکرد ورزشکاران را بهبود مي بخشد. علاوه بر آن، اختلال حافظه را کاهش مي دهد. آب آن سرشار از نيتريت است که در گشاد کردن رگ هاي خون موثر است. آب لبو، جريان خون رساني به ماده سفيد مغز را بهبود مي بخشد. اين امر ميزان هوشياري و تمرکز را افزايش مي دهد.

بادام زميني:اگر مي خواهيد کمتر گرسنه شويد، بادام زميني مي تواند بهترين خوراکي به حساب بيايد. مصرف بادام زميني يا کره آن تمايل به خوردن را تا هشت ساعت کاهش مي دهد. بادام زميني ميزان قند خون را تنظيم مي کند و باعث مي شود هورمون هاي مهار کننده گرسنگي، پيغام سيري را به مغز ارسال کند.

ميوه هاي خشک:زردآلوي خشک و سيب از منابع قند طبيعي است که مغز براي انرژي سريع مي تواند مصرف کند.

نتايج تحقيقات دانشمندان ژاپني که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، نشان داد قسمتي از مغز که مربوط به حافظه و هوشياري است هنگام جويدن فعال مي ماند.

مريم گلي:اين گياه تقويت کننده مغز است. طي تحقيقي که در سال ۲۰۱۱ محققان انگليسي انجام دادند، مشخص شد داوطلباني که مکمل هاي روغن مريم گلي را مصرف کردند، پس از يک ساعت قدرت حافظه و توجه بيشتري داشتند وتا ۴ساعت بعد، کمتر با احساس خستگي ذهني رو به رو بودند و با هوشياري بيشتري کار خود را انجام مي دادند. زيرا مريم گلي مانع از به وجود آمدن آنزيمي مي شود که استيل کولين را مي شکند. استيل کولين نوعي ماده شيميايي مغز است که عملکرد شناختي را بهبود مي دهد.

 

منبع: Readers Digest

آرشیو اخبار

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی