. . . آرشیو تازه های آرن
به جهت تجمیع برنامه های متنوع مرکز آرن و صرفه جویی در وقت و انرژی ارزشمند مخاطبان این مرکز ؛ برنامه هایی که به صورت هفتگی در مرکز آرن برگزار می شد ، از چندی قبل به شکلی جدید تغییر یافته است و در فرمت جدید برگزاری آن ؛ در یکی از پنج شنبه های هر ماه ؛ برنامه هایی با عنوان "پنج شنبه های آرنی " برگزار می شود که در خلال برگزاری آن ؛ یک یا چند برنامه متنوع با موضوعات مختلف اجرا می شود . پنج شنبۀ آرنی این ماه به برگزاری یک "ژورنال کلاب" و "آرن یار "اختصاص دارد .  

 

 به گزارش روابط عمومی مرکز آرن ، در ادامه سلسله نشست های عصر پنج شنبۀ مرکز آرن که با عنوان " پنج شنبه های آرنی " برگزار می شود و در خلال آن یک یا چند برنامه از چندگانه های آرن ( سایکو سینما ؛ مطالعۀ موردی ؛ آرن یار ؛ عقل معاش ؛ ژورنال کلاب ؛ کنفرانس کتاب ) در آن ارائه می شود ، در پنج شنبۀ مورخ پنجم آذرماه ۹۴ ؛ از ساعت ۵ الی ۷ عصر یک ژورنال کلاب و یک آرن یار برگزار شد .

نخستین برنامۀ سخنرانی که از ساعت ۵ عصر و با ارائۀ خانم دکتر زهرۀ عدالتی ؛ دکترای روانشناسی بالینی و دانش آموخته انستیتو روانپزشکی تهران ( قطب علمی- آموزشی و پژوهشی روان پزشکی و روانشناسی بالینی ایران) ارائه شد ؛ مقاله ای از رالف گرینسون (۱۹۱۱-۱۹۷۹) روانپزشک و روانکاو برجسته امریکایی با محوریت مسالۀ همدلی (Empathy) و فراز ونشیبهای آن در روانکاوی) (Empathy and its vicissitudes بود . مقالۀ فوق ؛ نوشتاری دقیق و سودمند درخصوص رابطه روان تحليلي ارائه داد که شامل حيطه ها و كاربرد باليني همدلی و ملاحظاتي در باب تاثيرات مخرب آن و تاثيرات متقابل بیمار بر توان همدلی تحلیلگر می باشد . نویسندۀ این مقاله ؛ صاحب متون ارزشمندی در خصوص اصول و تکنیک های روان تحلیلی می باشد.

اما در بخش دوم این پنج شنبۀ آرنی و از ساعت ۶ عصر ؛ آقای مسعود لعلی نویسندۀ برجستۀ دهها عنوان کتاب در موضوعات روانشناسی ؛ به موضوع " سرمایه اجتماعی و اثر پروانه ای " پرداخت که این برنامه ؛ سیزدهمین برنامه از مجموعه نشست های آرن یار بود . آقای مسعود لعلی در گفتگو با روابط عمومی مرکز آرن با اشاره به مفهوم " اثر پروانه ای " در مسائل اجتماعی ؛ در مورد سخنرانی شان در پنج شنبۀ آرنی مرکز آرن گفت : " در این سخنرانی تلاش شد تا مخاطب به اثرات وثمرات عمیق تر ودامنه دارتر فعالیت ها وکنش های اجتماعی خود آگاهی یابد " . این دانش آموختۀ مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی در ادامۀ با اشاره به این موضوع که " هر یک از ما به عنوان بازیگران روابط بین فردی ؛ دارای روشهای عملکرد وسبک زندگی منحصر به فرد خویش هستیم " ؛ بر روی این موضوع تاکید کرد که " اما نکته ای که از آن غافلیم ؛ بازتاب رفتارهای مان در محدوده های بسیار گسترده تری از حوزه های شخصی است .کنش های بین فردی ما بر اعتماد اجتماعی جامعه وحتی جهانی که در آن زندگی می کنیم تاثیر گذار است . سرمایه اجتماعی عبارت است از مجموع آن دسته از ارتباطات و شبکه‌های ارتباط اجتماعی که در جامعه موجودند و نیز میزان اعتماد و همکاری میان روابط موجود . اگر در جامعه‌ای میزان سرمایه اجتماعی پایین باشد خطر افتادن آن جامعه به وضعیت تله های اجتماعی بسیار بالاست . تله اجتماعی یعنی سرمایه اجتماعی‌ پایین ، نبودن اعتماد و اطمینان به یکدیگر بین مردم ، رواج فساد اداری- اقتصادی و ترس " . نویسندۀ دهها عنوان کتاب مختلف در حوزۀ روانشناسی بالینی در پایان گفتگوی خود با روابط عمومی مرکز آرن افزود : " منافع‌ما در ساخت یک جامعۀ موفق ایجاب می‌کند که همه با هم همکاری کنیم . اما اگر به این باور نرسیم که تمام افراد دیگر اجتماع هم باید با ما و ما نیز با آنها همکاری ‌کنند ، دیگر معنایی نخواهد داشت که کسی به تنهایی برای خود فعالیت کند . نتیجه این اعتقاد این است که همکاری و تلاش برای منافع جمعی تنها زمانی میسر می‌شود که انسان به این باور برسد که همه افراد دیگر نیز باید در این پروسه همکاری کنند . " پنج شنبه های آرنی در سالن همایش های مرکز آرن و از راس ساعت ۵ عصر شروع  شد و ورود به این برنامه برای کلیۀ علاقه مندان ، آزاد و رایگان می باشد . علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می توانند از طریق زیر با مرکز آرن در ارتباط باشند :

همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره های ۵ – ۳۸۴۶۳۶۵۳ – ۰۵۱ تماس حاصل فرمائید.

  با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در تماس باشید .

  از طریق عضویت در خبرنامۀ آرن در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مرکز قرار بگیرید .

  در کانال رسمی مرکز آرن در تلگرام عضو شوید . 

 

آرشیو تازه های آرن

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی