پیشنهاد مقاله
 • پیشنهاد اول: شماره دوازده نشریه زنان امروز

  شماره دوازده نشریه زنان امروز را به خاطر مطالب بسیار عالی در مورد مساله مهاجرت به خارج کشور را حتما بخوانید.

 • پیشنهاد دوم: شماره دوازده نشریه زنان امروز

  شمارۀ جدید نشریۀ " روایت " را بخوانید . به واسطۀ مقالات بسیاری خوبی که در مورد نقد مدرسه و نظام آموزش و پرورش فعلی کشور دارد .

 • پیشنهاد سوم: بررسی شخصیت و نظام روانی " دونالد ترامپ

  روانشناسی به نام " مک آدمز " ؛ استاد روان شناسی دانشگاه نورت وسترن آمریکا ؛ اخیرا مقاله ای در نشریۀ The Atlantic  نوشته است که در آن به بررسی شخصیت و نظام روانی " دونالد ترامپ " ( کاندیدای ریاست جمهوری در انتخابات آتی آمریکا ) پرداخته است . تحلیل های نوشته شده در این مقاله ، تحلیل های بسیار تحلیل قوی و  مستندی است . این مقاله در شمارۀ 35 نشریۀ اندیشۀ پویا (خرداد 95 ) ترجمه و منتشر شده است . توصیه می کنیم علاقه مندان به حوزۀ روانشناسی ؛ مطالعۀ این مقاله ارزشمند را از دست ندهند .

 • پیشنهاد چهارم: اختلال افسردگی چگونه می تواند روی مولفه های شناختی انسان ( از قبیل توجه ، تمرکز و ... ) تاثیر گذار باشد

  برای فهم این موضوع که اختلال افسردگی چگونه می تواند روی مولفه های شناختی انسان ( از قبیل توجه ، تمرکز و ... ) تاثیر گذار باشد ، پیشنهاد می کنیم مقالۀ را مطالعه بفرمائید . دانلود

 • پیشنهاد پنجم: مصاحبه با دکتر محمد صنعتی

  توصیه می کنیم متن کامل مصاحبه با دکتر محمد صنعتی ( روانپزش و روانکاو) با عنوان "اینجا خشونت ارزش است" را مطالعه بفرمایید.
  لینک این مصاحبه

  توضیح : توصیه می کنیم متن کامل این مصاحبه ارزشمند را حتما مطالعه کنید . اما به جهت رعایت حال دوستانی که فرصت کمتری در اختیار دارند ، نکات کلیدی این مصاحبه در ادامه تقدیم می شود :

  - روشنفکرانی که نه معنی قانون را می‌دانند و نه آزادی را و نه شناختی از دنیای مترقی دارند، فکر می‌کنند باید از این‌ها حمایت کنند، کار آن قاضی که این افراد را به اعدام محکوم می‌کند غلط است کار این روشنفکران هم صد برابر غلط است.

  - بحث این ست که ما غیر از رابطه جنسی و خشونت کار دیگری نداریم، ما ممنوعیت تفکر داریم. انچه که این افراد لات منش، اصلن حاضر نیستند به آن وارد شوند تفکر است، آن‌ها هر چیزی که نیاز به اندکی تفکر باشد را نمی‌پذیرند. حتی ترجیح می‌دهند فیلمی ببیند که نیازی به تفکر نداشته باشد، طاق باز دراز بکشد و تخمه بشکند و راحت آن را نگاه کند، چرت و پرتی گفته شود و به ان بخندد.

  - کمتر من شنیده‌ام در ایران مرسوم باشد که فرزندان پسر را بفرستند نزد متفکرانی مثل ارسطو و افلاطون در حالی که در آن سوی جهان شاهزادگان را ارسطو تعلیم می‌داد اما در ایران، رستم معلم شاهزادگان بود. این تفاوت فرهنگی چیز جزئی نیست و بسیار مهم است. در کشور ما هموار در قرون متمادی به خصوص بعد از حمله مغول اندیشیدن خطرناک بوده، بنابراین همه تشویق به نیاندیشیدن شده‌اند.

  -مدرنیته که چیز شاخ و دم دار و ضد اخلاقی نیست. مدرنیته می‌گوید هر کس باید مرزهای خود را بشناسد و به مرزهای دیگری هم احترام بگذارد. حال این دو، می‌خواهد دو کشور باشد، دو خانواده؛ دوتا قوم یا دو فرد. یعنی من مصون باشم از اینکه دیگری به من آسیب وارد کند و دیگری هم از خشونت من یا میل به تجاوز من ایمن باشد، این یعنی قانون. بنابرین اولین چیزی که من با شنیدن یا دیدن این گونه خشونت‌ها حس می‌کنم این است که ما در جامعه ای بسیار بی قانون زندگی می‌کنیم. «جامعه آنومی» یا جامعه ای که ارزش پریش شده است.

  -اصولن گویا جامعه ما مرتبن نیاز به هیجان دارد، اگر هم استرس های اضافی نباشد خود مردم ایجاد می‌کنند تا احساس موجودیت کنند. خشونت و تجاوز و اینکه من در ملا عام قانون را بشکنم هیجان دارد. عبور از چراغ قرمز و یا شکستن هر قانون دیگری ایجاد هیجان خواهد کرد و این لذت بخش است

 • پیشنهاد ششم: مصاحبه با دکتر مسعود نیلی

  پیشنهاد می کنیم متن گفتگوی روزنامه ایران با دکتر مسعود نیلی ( استاد دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف ) را حتما بخوانید . اگر محتوای صحبت های ایشان را مبنی بر اینکه " رفتار سوداگرانه از زندگی مردم حذف شده است/راه‌حل‌های کوتاه‌مدت دیگر جواب نمی‌دهد " را بپذیریم ؛ می توانیم امیدوار باشیم که بخشی از مشکلات فراوان روانی جامعۀ ما که کاملاً متاثر از رفتارهای سوداگرانه و عشق ما ایرانی ها " به یک شبه ره صدساله رفتن " است ، بهبود پیدا کند .
  خلاصه ای از این مصاحبه را می توانید در اینجا بخوانید.

 • پیشنهاد هشتم: مقایسه کارکرد های اجرایی بازداری پاسخ و توجه پایدار در کودکان با ناتوانی یادگیری ریاضیات و کودکان عادی

  توصیه می کنیم متن کامل این مقاله را بخوانید . چرا که هم در مورد " توجه پایدار " و هم " کارکردهای اجرایی " مغز که در شبهای پیش به آن پرداختیم ، مطالب خوبی دارد .

 • پیشنهاد هفتم: درباره ابن سینا و علل شکست خرد ورزی در ایران

  اگر حوصله مطالعۀ متن کامل این مقاله فوق ارزشمند را ندارید ؛ نکات کلیدی آنرا در ادامه برای شما نقل می کنیم :

  :علل شکست خردورزی در ایران :

  1- اصول و مسائل مبتنی بر عقل و اندیشه، نیازمند ورزش فکری و تدبر و تعمق است که این کار از عموم مردم ساخته نیست... خصوصاً در جامعه هایی مانند جامعه ما که هنوز هم به جای کتاب‌خوانی و مطالعه مطالب تحقیقی و تحلیلی، به شنیدن و گوش دادن مطالب خطابی و تخیلی عادت دارند .

  2- اعتزال و فلسفه، مستلزم فهم و دانستن‌اند و این کار نیازمند پشتکار، استعداد و آموزش جدی است، در حالی که اشعریت مشکل خود را با تکیه بر نمی دانیم و مجهول بودن کیفیت مرتفع ساخته و تصوف نیز نیاز به فهمیدن ندارد .

  3-بقای اشعریت و تصوف را ذهنیت توده مردم پشتیبانی می‌کند ؛ اما فلسفه و اعتزال از این نعمت یعنی حمایت عوام بی بهره مانده اند .

  4- دخالت قدرت سیاسی را نباید نادیده گرفت .
  5- شرایط اجتماعی همه کشورها در دوران گذشته و شرایط کشورهای جهان سوم در عصر حاضر با اشعریت هم‌سو و سازگارند. عناصر اصلی اشعریت که این مکتب بر آنها استوار است عبارتند از: ندانستن، نتوانستن و بی قانونی... شرایط اجتماعی کشورهای عقب مانده امروز هم مانند جامعه های دورانهای گذشته، مردم را به طور طبیعی اشعری پرورش می دهند .

 • پیشنهاد نهم: مجموعه مطالب و مقالات شمارۀ 39 ماهنامۀ " اندیشه پویا "

  توصیه می کنیم مجموعه مطالب و مقالات شمارۀ 39 ماهنامۀ " اندیشه پویا "در مورد " محمد علی موحد " ؛ پژوهشگر باسابقۀ کشورمان و نظراتش در باب آموزش و پرورش کودکان را بخوانید .

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی