صفحه اصلی
انسانها در فعالیت های روزمره شان ، در غالب گروههای اجتماعی متنوعی زندگی کرده و فعالیت می کنند و بنابراین بسیاری از مسائل احساسی و عاطفی آنها از روابط مخدوش شده این گروه ها ناشی می‌شود . بسیاری از متخصصان مسائل روانشناسی ؛ " ارتباط ناسالم " و " تعاملات مخدوش و معیوب " فیمابین انسانها با یکدیگر در فعالیت های اجتماعی روزمره شان را یکی از اساسی ترین و حتی علت العلل بسیاری اختلالات و مشکلات روانی می دانند . بنابراین بجای توجه به عوامل درون شخصی ؛ با پی بردن به اهمیت روز افزون روابط اجتماعی و میان فردی در سالهای اخیر ؛ توجه به عوامل حاکم میان افراد گروههای اجتماعی از اهمیت بیشتری برخوردار شده است و بر این اساس در محیط بیمارستانهای ارائۀ دهندۀ خدمات روانشناختی ، در کلینیک ها ، دفاتر مشاوره و روان درمانی و ... به شکل بندی های گروهی و درمان های گروهی توجه خاصی مبذول می‌شود و جلساتی تحت عنوان " گروه درمانی " برگزار می شود .

 

انسانها در فعالیت های روزمره شان ، در غالب گروههای اجتماعی متنوعی زندگی کرده و فعالیت می کنند و بنابراین بسیاری از مسائل احساسی و عاطفی آنها از روابط مخدوش شده این گروه ها ناشی می‌شود . بسیاری از متخصصان مسائل روانشناسی ؛ " ارتباط ناسالم " و " تعاملات مخدوش و معیوب " فیمابین انسانها با یکدیگر در فعالیت های اجتماعی روزمره شان را یکی از اساسی ترین و حتی علت العلل بسیاری اختلالات و مشکلات روانی می دانند . بنابراین بجای توجه به عوامل درون شخصی ؛ با پی بردن به اهمیت روز افزون روابط اجتماعی و میان فردی در سالهای اخیر ؛ توجه به عوامل حاکم میان افراد گروههای اجتماعی از اهمیت بیشتری برخوردار شده است و بر این اساس در محیط بیمارستانهای ارائۀ دهندۀ خدمات روانشناختی ، در کلینیک ها ، دفاتر مشاوره و روان درمانی و ... به شکل بندی های گروهی و درمان های گروهی توجه خاصی مبذول می‌شود و جلساتی تحت عنوان " گروه درمانی " برگزار می شود . امروزه انواع شیوه‌های گروه درمانی از جمله متداولترین شیوه‌های روان درمانی هستند که به شکل گروهی انجام می شوند . در واقع می توان گفت گروه ‌درمانی یا روان‌درمانی گروهی ، به معنای به کار بردن روش‌های روان‌درمانی بر روی یک گروه، به منظور بهره‌گیری از تاثیر متقابل اعضای گروه بر همدیگر است . گروه‌درمانی ممکن است به تنهایی یا توام با روان‌درمانی فردی و سایر انواع درمان‌های روان‌پزشکی مورد استفاده قرار ‌گیرد . گروه‌درمانی، غالبا از یک نفر درمان‌گر و شش یا هشت نفر مراجع تشکیل می‌شود . بسته به تشخیص ، ممکن است گروه، همگن(Homogenous) یا ناهمگن(Heterogeneous) باشد . نمونه‌ای از گروه‌های همگن ، شامل افرادی است که خواهان کاهش وزن یا قطع مصرف دخانیات هستند و نمونه‌ گروه‌های ناهمگن، بیماران سایکوتیک می باشند . اعضای گروه معمولا هفته‌ای ۲-۱ بار و به مدت ۹۰ دقیقه همدیگر را ملاقات می‌کنند و در حضور متخصص و گروه درمانگر مرکز آرن ، یک سری تمرین ها و گفتگوها را با همدیگر و یا در حضور همدیگر انجام می دهند . گفتنی است گروه‌درمانی نیز مثل روان‌درمانی‌های فردی بر نظریه‌های متعدد مبتنی است. گروه‌ها از انواعی که بر حمایت و بالا بردن مهارت‌های اجتماعی تاکید می‌کنند، تا آن‌ها که بر رفع علایم خاص تاکید می‌کنند و آن‌هایی که به تعارض‌های درون‌روانی حل نشده می‌پردازند، تفاوت می‌کنند. تمرکز ممکن است بر فردی خاص در گروه یا تعامل بین افراد گروه یا کل گروه باشد و ممکن است حل مسایل فردی یا گروهی مطرح باشد .

سومین دوره گروه درمانی مبتنی بر روانشناسی تحلیلی یونگ (هشتمین دوره گروه درمانی) مرکز آرن ؛ با رویکرد روانشناسی تحلیلی یونگ و با هدایت آقای عبدالله مروارید ( روانشناس و روان درمانگر ) ؛ در ۸ ساعت ( ۴ جلسه ) در اردیبهشت ماه ‍۱۳۹۵ برگزار خواهد شد .

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های آیندۀ مرکز آرن می توانند از طریق زیر با مرکز آرن در ارتباط باشند :

    به بخش کارگاه های آموزشی مراجعه نمایند.

    همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره های ۵ – ۳۸۴۶۳۶۵۳ – ۰۵۱ تماس حاصل فرمایند.

    با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در تماس باشند .

    از طریق عضویت در خبرنامۀ آرن در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مرکز قرار بگیرند .

    در کانال رسمی مرکز آرن در تلگرام عضو شوند .

 

آرشیو اخبار

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی