صفحه اصلی
کارگاه هم اندیشی با مولانا (بازخوانی مثنوی با عینک فلسفی) توسط آقای دکتر محمد رضا سرگلزایی، روانپزشک و مدرس پژوهشگر حوزه اسطوره و فلسفه  در تاریخ های 14 و 15 اردیبهشت ماه 1396 و در محل سالن همایش های یونس مرکز جامع آرن برگزار گردید.

شکی نیست که مولانا تآثیر عمیقی در فرهنگ ما گذاشته است . چنانچه بسیاری از اشعار مولانا در فرهنگ زبانی و عامیانۀ ما تبدیل به ضرب المثل شده اند . مانند :  " خلق را تقلید شان بر باد داد ؛ ای دو صد لعنت بر این تقلید باد " . یا مثل این ضرب المثل که : " عشق هایی کز پی رنگی بود ؛ عشق نبود عاقبت ننگی بود " . در نتیجه شناخت مولانا به نوعی شناخت باورهایی است که در فرهنگ ما رایج است و ممکن است نیاز به نقد داشته باشد . به این منظور در کارگاه هم اندیشی با مولانا ؛ از منظر فلسفی و با نگاهی نقادانه ؛ زیر مایه های فلسفی تفکر مولانا را مورد بررسی قرار می دهیم و از حیث Epistemology یا "معرفت شناسی "یا " شناخت شناسی"  و سپس از حیث Ontology یا "وجود شناسی" یا "هستی شناسی" و در نهایت از حیث فلسفه اخلاق و بر اساس حکایت های مثنوی و در مقایسه افکار مولانا با افکار سایر نظریه پرداز های شرق و غرب ؛ سعی خواهیم کرد که نگاهی عمیق تر به زیر مایه های داستانهای مثنوی و زیر مایه های گفته های مولانا داشته باشیم .

 

نخستین دوره کارگاه آموزشی هم اندیشی با مولانا در 10 ساعت (دوجلسه 5 ساعته) در مرکز آرن و با تدریس آقای دکتر محمدرضا سرگلزایی برگزار شد.

سرفصل های آموزشی مورد بررسی در کارگاه به شرح ذیل می باشد:

  • مولانا و فلسفهٔ اخلاق
  • مولانا و نظریهٔ شناخت
  • مولانا و قرائت دینی
  • مولانا و حکمت عملی زندگی

 

مدرس کارگاه آقای دکتر محمد رضا سرگلزایی، روانپزشک و مدرس مهارت های زندگی خواهد بود که به صورت پروازی از تهران به مشهد تشریف آوردند . 

 

 

علاقه مندان جهت  کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های آیندۀ مرکز آرن می توانند از طریق زیر با مرکز آرن در ارتباط باشند :

     به بخش کارگاه های آموزشی مراجعه نمایند.

    همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره های ۵ – ۳۸۴۶۳۶۵۳ – ۰۵۱ تماس حاصل فرمایند.

    با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در تماس باشند .

    از طریق عضویت در خبرنامۀ آرن در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مرکز قرار بگیرند .

    در کانال رسمی مرکز آرن در تلگرام عضو شوند .

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی