صفحه اصلی
کارگاه "ذهن و آگاهی" با محوریت موضوع "کالبد شکافی ذهن انسان" و پاسخ به این سؤال که "آگاهی" از کجا نشآت می‌گیرد؟ با تدریس آقای دکتر علی مقیمی در مرکز جامع آرن برگزار گردید؛ و موضوعاتی از قبیل تعاریف ذهن و آگاهی، تکامل (فرگشت) ذهن و آگاهی در طول تاریخ، نوروآناتومی ذهن و آگاهی، ترازهای (سطوح آگاهی) در حیوانات و انسان، هوشیاری و مکان استقرار "من" و نظریه‌پردازی و آینده ذهن و آگاهی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع آرن؛ نخستین کارگاه "ذهن و آگاهی" در مورخ 11 و 18 مهر ماه سال 1396، به مدت 4 ساعت در مرکز جامع آرن و در سالن همایش‌های یونس برگزار شد.

 

در این کارگاه؛ دکتر علی مقیمی (معاونت پژوهشی مرکز جامع آرن و عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد) با اشاره به سرفصل‌های زیر:

1- تعاریف ذهن و آگاهی

2- تکامل (فرگشت) ذهن و آگاهی در طول تاریخ

3- نوروآناتومی ذهن و آگاهی

4- ترازهای (سطوح آگاهی) در حیوانات و انسان

5- هوشیاری و مکان استقرار "من"

6- نظریه پردازی و آینده ذهن و آگاهی

توضیحات مبسوطی در مورد ذهن و آگاهی و جایگاه آن در مغز انسان به شرکت‌کنندگان در کارگاه ارائه دادند. گفته می‌شود که مغز انسان پیچیده‎ترین چیزی است که در عالم معلوم یافت می‌شود. نسبت به وزن بدن، مغز انسان بزرگ‌تر از مغز هر مخلوق دیگری است. در مقایسه با نزدیک‌ترین خویشاوندان ما یعنی میمون‌های بزرگ، مغز انسان تقریباً سه برابر است. وزن مغز انسان نزدیک به یک و نیم کیلوگرم است و بیش از یک میلیارد نورون (سلول عصبی) با میلیاردها ارتباطات داخلی دارد. از بطن این پیوندها است که توانایی‌های فوق العاده‌ی ما پدید می‌آید: ادراک، یادگیری، حافظه، تعقل، زبان و همچنین "آگاهی !!!". می‌دانیم که مغز کاملاً در آگاهی دخیل است؛ زیرا تغییرات در مغز موجب تغییراتی در "آگاهی" می‌شود. مثلاً داروهایی که بر کارکرد مغز اثر می‌گذارند، بر تجربه‌های ذهنی نیز اثر دارند. برانگیختگی بخش‌های کوچکی از مغز ممکن است باعث تجربه‌های خاصی شود؛ از قبیل توهم‌ها، احساس‎های جسمانی یا واکنش‎های هیجانی یا عاطفی. آسیب‌دیدگی مغز هم ممکن است بر حالت آگاهی شخص تأثیر چشمگیری بگذارد. این‌ها را می‌دانیم. اما آنچه هنوز راز است این است که اصلاً چرا ما صاحب "آگاهی" هستیم؟

این کارگاه توسط واحد رسانه‌ی مرکز جامع آرن فیلم‌برداری و تدوین شده است و نسخه‌ی کامل آن بر روی یک عدد DVD قابل ارائه به علاقه‌مندان می‌باشد. علاقه‌مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌های آینده‌ی مرکز جامع آرن و تهیه‌ی DVD های آموزشی، می‌توانند از طریق زیر با ما در ارتباط باشند:

• از طریق عضویت در خبرنامه‌ی آرن در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مرکز قرار بگیرند.

• در کانال تلگرام arencenter@ عضو شوند.

• همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره‌های ۵ – ۳۸۴۶۳۶۵۳ – ۰۵۱ تماس حاصل فرمایند.

• با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در تماس باشند.

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی