صفحه اصلی
سمینار آموزشی "فرزندپروری انسان محور" با محوریت موضوع "چگونه فرزندمان را بهتر تربیت کنیم؟" با تدریس آقای دکتر محمدرضا سرگلزایی در دانشکده‌ی علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار گردید؛ و موضوعاتی از قبیل علوم اعصاب و فرزند پروری: چگونه می‎توانیم مغز انسانی را تقویت کنیم؟، نظریه‌ی اپی ژنتیک "اریک اریکسون" و مراحل رشد روانی اجتماعی، گرسنگی نوازش "اریک برن" و اهمیت آن در سلامت روانی و جسمی و هویت‌یابی و نظام تفاخر از دیدگاه "کارن هورنای" مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع آرن؛ سمینار آموزشی"فرزندپروری انسان محور" در مورخ 27 دی ماه سال 1396، به مدت 4 ساعت در دانشکده‌ی علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

 

در این سمینار آموزشی؛ دکتر محمدرضا سرگلزایی (روانپزشک و مدرس مهارت‌های زندگی) با اشاره به سرفصل‌های زیر:

1- علوم اعصاب و فرزند پروری: چگونه می‎توانیم مغز انسانی را تقویت کنیم؟

2- نظریه‌ی اپی ژنتیک "اریک اریکسون" و مراحل رشد روانی اجتماعی

3- گرسنگی نوازش "اریک برن" و اهمیت آن در سلامت روانی و جسمی

4- هویت‌یابی و نظام تفاخر از دیدگاه "کارن هورنای"

توضیحات مبسوطی در مورد فرزندپروری انسان محور به شرکت‌کنندگان در سمینار ارائه دادند.

می‎توان گفت که در تربیت حیوانات و ایجاد تغییرات رفتاری در آن‌ها از روش تنبیه، تشویق و تحمیق استفاده می‌شود. متأسفانه و بر اساس برخی باورهای غلط فرهنگی، در روش‌های سنتی تربیتی برای کودکان هم از همین روش استفاده می‌شود که قطعا این روش‎ها باعث ایجاد برخی تبعات منفی روانی در کودکان شده و بر سرنوشت آینده آن‌ها اثر بدی خواهد گذاشت. منظور از "فرزندپروری انسان محور" نوع خاصی از روش تربیتی است که به جای استفاده از این روش روی فعال کردن ناحیه‌ی "پره فرونتال" مغز کودک تمرکز می‌کند. در این سمینار چهار ساعته، تلاش شد که والدین و معلمان و مربیان حاضر با مبانی و مفاهیم و تکنیک‎های فرزندپروری انسان محور آشنا شوند، تا بتوانند به شکلی عملی در فرآیند تربیتی کودکان‌شان از این رویکرد استفاده کنند. از جمله مباحث دیگر مطرح شده در این سمینار آموزشی می‌توان به اعتماد بنیادی در مقابل بی اعتمادی، خودگردانی در مقابل شرم و تردید، ابتکار در مقابل احساس گناه، کوشایی در مقابل احساس حقارت، هویت در مقابل سردرگمی نقش، صمیمیت در مقابل انزوا، مولد بودن در مقابل بی حاصلی و همچنین یکپارچگی در مقابل پریشانی نام برد.

این سمینار توسط واحد رسانه‌ی مرکز جامع آرن فیلم‌برداری و تدوین شده است و نسخه‌ی کامل آن بر روی یک عدد DVD قابل ارائه به علاقه‌مندان می‌باشد. علاقه‌مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌های آینده‌ی مرکز جامع آرن و تهیه‌ی DVD های آموزشی، می‌توانند از طریق زیر با ما در ارتباط باشند:

• از طریق عضویت در خبرنامه‌ی آرن در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مرکز قرار بگیرند.

• در کانال تلگرام arencenter@ عضو شوند.

• همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره‌های ۵ – ۳۸۴۶۳۶۵۳ – ۰۵۱ تماس حاصل فرمایند.

• با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در تماس باشند.

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی