صفحه اصلی
چهارمین کارگاه آموزشی "بازی‌های شناختی" با محوریت طراحی بازی‌های ساده‌ی حرکتی و شناختی برای بهبود مهارت‌های ذهنی کودکان؛ با تدریس آقای مهندس محمدحسین خاکسار در مرکز جامع آرن برگزار گردید. در این کارگاه بازی‌ها و تمریناتی عملی برای بهبود کارکردهای اجرایی در مغز انسان به صورت عملی آموزش داده شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع آرن؛ چهارمین کارگاه آموزشی "بازی‌های شناختی" در مورخ 25 مهرماه سال 1397، به مدت 4 ساعت در مرکز جامع آرن و در سالن همایش‌های یونس برگزار شد.

 

 

در این کارگاه؛ آقای مهندس محمدحسین خاکسار (بنیانگذار مرکز جامع آرن- پژوهشگر مطالعات میان رشته‌ای حوزه‌ی مغز و روان) با اشاره به سرفصل‌های زیر:

1- ارائه‌ی تکنیک‌ها و تمرین‌های عملی برای بهبود: حافظه‌ی کاری

2- حافظه‌ی دیداری

3- حافظه‌ی شنیداری

4- برنامه‌ریزی

5- مدیریت توجه و تمرکز کارکردهای اجرایی

6- مهار شناختی

7- انعطاف‌پذیری شناختی

8- شناخت اجتماعی در کودکان

توضیحات مبسوطی در مورد بازی‌های شناختی، به شرکت‌کنندگان در کارگاه ارائه دادند.

برخی مؤلفه‎ها در مغز ما از قبیل "برنامه‌ریزی، توجه پایدار، مدیریت هیجان‌ها و عواطف، نظارت اثر بخش بر افکار و کارها، سازماندهی و اولویت بندی و ..."، توانمندی‌هایی هستند که به آن‌ها کارکردهای اجرایی می‌گویند و به تنظیم رفتار در رسیدن به اهداف و یافتن راه‌حل‌هایی برای مسائل کمک می‌کنند. به عنوان مثال وقتی از کودک خواسته می‌شود که مثلاً شباهت‌های بین دو شکل را پیدا کند؛ حل این تمرین هدف کودک خواهد بود. بنابراین ذهن کودک مجموعه‌ای از توانمندی‌های شناختی را به کار می‌گیرد تا کودک بتواند این فعالیت‌ها را با موفقیت انجام دهد. به این گروه از توانمندی‌های شناختی که به فرد کمک می‌کند تا تمرین یا تکلیف هدفمندی را به صورت هوشمندانه انجام دهند؛ کارکردهای اجرایی گفته می‎شود. می‌توان گفت که پس از سال‌ها مطالعه و کسب تجربیات مختلف درمانی و بالینی و برگزار کردن هزاران ساعت کارگاه آموزشی، اتاق فکر مرکز جامع آرن با هدف بهبود کیفیت خدمات خود، اقدام به طراحی و برگزاری برخی کارگاه‌های آموزشی- کاربردی با رویکرد میان رشته‌ای نموده است. کارگاه بازی‌های‌شناختی از جمله کارگاه‌هایی است که به صورت اختصاصی برای خانواده‌های کودکانی که از مرکز جامع آرن خدمات درمانی دریافت می‌کنند؛ طراحی شده است و به صورت منظم از چندی پیش برای این خانواده‌ها و به عنوان بخشی از پکیج خدمات درمانی و ارتقاء عملکرد مرکز جامع آرن به ایشان ارائه می‌شود. در این کارگاه ضمن معرفی مغز و سیستم شناختی در انسان، برخی بازی‌های ساده تا پیچیده‌ی شناختی و حرکتی به والدین، مربیان و معلمان حاضر در کارگاه، آموزش داده شد تا ایشان بتوانند در منزل، مدرسه و .... به صورت هدفمند اقدام به طراحی بازی‌های مفرح برای کودکان خود بکنند و کودکان در کنار بازی و شادی، مؤلفه‌های شناختی‌شان از قبیل توجه، تمرکز، حافظه و .... تقویت شده و ارتقاء یابد.

این کارگاه توسط واحد رسانه‌ی مرکز جامع آرن فیلم‌برداری و تدوین شده است و نسخه‌ی کامل آن بر روی یک عدد DVD قابل ارائه به علاقه‌مندان می‌باشد. علاقه‌مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌های آینده‌ی مرکز جامع آرن و تهیه‌ی DVD های آموزشی، می‌توانند از طریق زیر با ما در ارتباط باشند:

• از طریق عضویت در خبرنامه‌ی آرن در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مرکز قرار بگیرند.

• در کانال تلگرام arencenter@ عضو شوند.

• همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره‌های ۵ – ۳۸۴۶۳۶۵۳ – ۰۵۱ تماس حاصل فرمایند.

• با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در تماس باشند.

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی