صفحه اصلی
کارگاه آموزشی "درمان‌های شناختی – رفتاری (CBT)" با تدریس آقای دکتر محمدرضا سرگلزایی در مرکز جامع آرن برگزار گردید؛ و موضوعاتی از قبیل اصول فلسفی (فلسفه‌ی علم: تقلیل گرایی - ابطال پذیری - کمیت محوری، فلسفه‌ی ذهن: اصالت تجربه، فلسفه‌ی زبان: تقدم زبان بر ذهن)، اصول تکنیکی (نظریه‌ی یادگیری، شرطی‌سازی کلاسیک؛ شرطی سازی عاملی، درمانگر به مثابه‌ی تکنسین – مربی)، نسل‌های درمان‌های شناختی – رفتاری (نسل اول: رفتاری، نسل دوم: زبانی – رفتاری، نسل سوم : هیجان محوری)، روش‌های علمی (درمان‌های شناختی - رفتاری در اختلالات اضطرابی، درمان‌های شناختی - رفتاری در اختلالات اعتیادی، درمان‌های شناختی - رفتاری در اختلالات جنسی) مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع آرن؛ کارگاه آموزشی "درمان‌های شناختی – رفتاری (CBT)" در مورخ 14 و 15 خرداد ماه سال 1398، به مدت 10 ساعت در مرکز جامع آرن و در سالن همایش‌های یونس برگزار شد.

 

 

در این کارگاه آموزشی؛ دکتر محمدرضا سرگلزایی (روانپزشک و روان درمانگر) با اشاره به سرفصل‌های زیر:

• اصول فلسفی

- فلسفه‌ی علم: تقلیل گرایی - ابطال پذیری - کمیت محوری

- فلسفه‌ی ذهن: اصالت تجربه

- فلسفه‌ی زبان: تقدم زبان بر ذهن

• اصول تکنیکی

- نظریه‌ی یادگیری

- شرطی‌سازی کلاسیک؛ شرطی‌سازی عاملی

- درمانگر به مثابه‌ی تکنسین – مربی

• نسل‌های درمان‌های شناختی – رفتاری

- نسل اول: رفتاری

- نسل دوم: زبانی – رفتاری

- نسل سوم : هیجان محوری

• روش‌های علمی

- درمان‌های شناختی - رفتاری در اختلالات اضطرابی

- درمان‌های شناختی - رفتاری در اختلالات اعتیادی

- درمان‌های شناختی - رفتاری در اختلالات جنسی

توضیحات مبسوطی در مورد درمان‌های شناختی -رفتاری، به شرکت‌کنندگان در کارگاه ارائه دادند.

درمان شناختی رفتاری یا به اختصار سی بی تی (CBT)، یک روش روان درمانی کوتاه مدت است که روان درمانگران از آن برای آموزش افراد استفاده می‌کنند و احساسات و رفتارهای آن‌ها را از طریق تغییر الگوهای فکری و باورهایشان تغییر می‌دهند. در حقیقت، اساس رفتار درمانی شناختی این است که نوع تفکر و الگوهای فکری و شناخت ما از محیط اطراف و خودمان و البته تفسیر شخصی ما از اتفاقات زندگی، باعث بروز رفتارها و احساسات ما می‎شود و به طور کلی ما هر طور که فکر کنیم، همان طور هم احساس می‌کنیم و رفتارهای ما متناسب با همان افکار و احساسات شکل می‌گیرند. هدف از رفتار درمانی شناختی این است که به شما آموزش دهد چگونه در طول زندگیتان، فعالانه با مشکلات یا اتفاقات مختلف مواجه شوید و آن‌ها را پشت سر بگذارید. یکی از اساسی‌ترین اصول رفتار درمانی شناختی این است که افکار غیرواقعی و غیرمنطقی و دقیق‌تر بگوییم افکار تحریف شده انسان‌ها، باعث ایجاد ناراحتی و رفتارهای دردسرساز می‌شوند. در عوض با تفکرات معقول و مبتنی بر واقعیت‌های عینی زندگی، می‌توانید نه تنها اختلالاتی مانند افسردگی و اضطراب را از خود دور کنید، بلکه در سخت‌ترین چالش‌های زندگی، واکنش درستی نشان دهید. تحقیقات و پژوهش‌های متعدد علمی، دانشگاهی و بالینی نشان داده‌اند که رفتار درمانی شناختی در درمان افسردگی، اضطراب، هراس، وسواس فکری و بسیاری از بیماری‌های روانی و حتی جسمی کاملاً مؤثر است.

این کارگاه توسط واحد رسانه‌ی مرکز جامع آرن فیلم‌برداری و تدوین شده است و نسخه‌ی کامل آن بر روی یک عدد DVD قابل ارائه به علاقه‌مندان می‌باشد. علاقه‌مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌های آینده‌ی مرکز جامع آرن و تهیه‌ی DVD های آموزشی، می‌توانند از طریق زیر با ما در ارتباط باشند:

• از طریق عضویت در خبرنامه‌ی آرن در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مرکز قرار بگیرند.

• در کانال تلگرام arencenter@ عضو شوند.

• همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره‌های ۵ – ۳۸۴۶۳۶۵۳ – ۰۵۱ تماس حاصل فرمایند.

• با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در تماس باشند.

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی