صفحه اصلی
جهت صرفه جویی در وقت و انرژی ارزشمند مخاطبان مرکز آرن و تمرکز بیشتر بر محتوای برنامه های هفت گانۀ مرکز آرن  ؛ برنامه هایی که به صورت هفتگی و با عناوین مختلف در مرکز آرن برگزار می شد ، از چندی قبل به شکلی جدید تغییر یافته است و در فرمت جدید برگزاری آن ؛ در یکی از پنج شنبه های هر ماه ؛ برنامه هایی با عنوان "پنج شنبه های آرنی " برگزار می شود که در خلال برگزاری آن ؛ یک یا چند برنامه متنوع با موضوعات مختلف اجرا می شود . پنج شنبۀ آرنی این ماه به برگزاری یک "ژورنال کلاب" و " سایکوسینما " با محوریت مسالۀ اعتیاد اختصاص دارد .  

 

به گزارش روابط عمومی مرکز آرن ، در ادامه سلسله نشست های عصر پنج شنبۀ مرکز آرن که با عنوان " پنج شنبه های آرنی " برگزار می شود و در خلال آن یک یا چند برنامه از چندگانه های آرن ( سایکو سینما ؛ مطالعۀ موردی ؛ آرن یار ؛ عقل معاش ؛ ژورنال کلاب ؛ کنفرانس کتاب ) در آن ارائه می شود ، در پنج شنبۀ مورخ اول بهمن ۱۳۹۴ ؛ از ساعت ۵ الی ۷ عصر یک ژورنال کلاب و سایکوسینما با محوریت مسالۀ اعتیاد در مرکز آرن برگزار شد .

نخستین برنامۀ سخنرانی که از ساعت ۵ عصر و با ارائۀ آقای دکتر حمید فتحی فریمانی ؛ پژوهشگر و دکترای مطالعات اعتیاد از دانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه شد ؛ ادامۀ مبحث " اعتیاد ، مفاهیم اولیه ، سیر اعتیاد و مسئله تغییر " بود که قبلاً دو قسمت اول این سخنرانی ، در دو ژورنال کلاب ۱۸ و ۱۹ مرکز آرن ارائه شده است. در جدیدترین پنج شنبۀ آرنی ؛ قسمت سوم این سخنرانی به حاضرین در برنامه ارائه شد .

( برای مشاهدۀ آرشیو ، دانلود فایل صوتی و پاورپوینت برنامه های قبلی دکتر فتحی ؛ اینجا را ببینید ) .

پژوهشگر مرکز مطالعات اعتیاد دانشگاه تهران در ابتدای صحبت خود خلاصه‌ای از مطالب بیان شده در دو قسمت قبلی را ارائه داده تا شرکت‌کنندگان تازه وارد با مطالب مطرح شده آشنا شوند و برای افراد حاضر در جلسات قبل نیز مطالب مرور شود . در طی مرور مطالب جلسات قبل، دکتر فتحی به صورت خلاصه ؛ ماهیت و هستۀ مرکزی رفتار اعتیادی را شرح داده و به موضوع جایگاه نقش مواد در اعتیاد پرداختند . ایشان ضمن بیان نقاط مشترک بین عادت‌ها و رفتارهای اعتیادی، شباهت اعتیاد با رفتارهای وسواس‌گونه را بیان نموده و در ادامۀ بحث نیز به بررسی سیر رفتار اعتیادی در گذر زمان و مسائلی همچون چه زمانی یک معتاد تغییر رفتار می‌دهد؟ پرداختند و تلاش کردند که به این پرسش اساسی پاسخ دهند که چرا رفتار اعتیادی ماندگار است؟ ایشان در پایان صحبت شان ؛ مجموعه عواملی که تغییر را در فرد معتاد به تاخیر می‌اندازند را مورد بررسی قرار داده  و نظرات و نگرش های متخصصان مطرح در این زمینه را بیان نمودند . 

اما در بخش دوم این پنج شنبۀ آرنی و از ساعت ۶ عصر ؛ آقای دکتر سید عطالله عقیلیان ، روانپزشک و عضو هیات علمی مرکز آرن ؛ با نقد روانشناختی فیلم " رخ دیوانه " ؛ از زاویه ای دیگر به مسالۀ اعتیاد و عواقب آن در زندگی انسان شهرنشین ایرانی پرداختند . رخ دیوانه فیلمی به کارگردانی ابوالحسن داوودی است که داستان چند جوان است که در یک قرار اینترنتی با یکدیگر آشنا شده و به دنبال یک شوخی و شرط بندی در مسیری پیچیده و دلهره آور می‌افتند . یکی از اصلی ترین شخصیت های این داستان دچار اعتیاد به موادمخدر می باشد و در نقد روانشناختی این فیلم تلاش شد که روی کالبد شکافی شخصیت این بازیگر و دلایل اعتیاد او بیشتر صحبت و تمرکز شود . عضو شورای درمانی مرکز آرن در این سخنرانی با اشاره به آسیب های دوست یابی های اینترنتی ، " سطحی نگری " و " نداشتن عمق " را از جمله خصلت های این نوع دوستی های شبکه های اجتماعی مجازی دانسته و افتادن در دام اعتیاد ، پس از مواجهه با شکست های عشقی این چنینی را یکی از نتایج این دوستی های سطحی دانستند .

ایشان در ادامه با اشاره به موضوع " بحران هویت " و انواع و اقسام روش های کسب هویت در نوجوانان ؛ " ابهام در هویت " را یکی از دلایل سوق داده شدن جوانان به سمت اعتیاد نام بردند و به روش های صحیح ایجاد هویت در نوجوانان به صورت مفصل اشاره کردند . ایشان در بخش پایانی صحبت شان با اشاره به ریشه های اعتیاد یکی از بازیگران فیلم رخ دیوانه ، مسالۀ خانواده های تک والدی را یکی دیگر از علل گرایش نوجوانان به سمت اعتیاد ذکر کرده و بر اهمیت آموزش مهارت های فرزندپروری توسط والدین به جهت پیشگیری از مسالۀ اعتیاد تأکید کردند . جلسۀ با پرسش های شرکت کنندگان و پاسخ های سخنرانان در ساعت ۷ عصر به کار خود پایان داد .

پنج شنبه های آرنی در یکی از پنج شنبه های هر ماه و در سالن همایش های مرکز آرن برگزار شده و ورود به این برنامه ها برای کلیۀ علاقه مندان ، آزاد و رایگان می باشد . علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانند از طریق زیر با مرکز آرن در ارتباط باشند :

      همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره های ۵ – ۳۸۴۶۳۶۵۳ – ۰۵۱ تماس حاصل فرمایند.

      با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در تماس باشند .

      از طریق عضویت در خبرنامۀ آرن در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مرکز قرار بگیرند .

      در کانال رسمی مرکز آرن در تلگرام عضو شوند .


 

آرشیو اخبار

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی