صفحه اصلی

 

با نزدیک تر شدن به روز انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر 1396 و افزایش " شور " و " هیجان " انتخاباتی در کشور ؛ توصیه ها و درخواست های فراوانی از ناحیۀ دوستان ؛ اساتید ، نزدیکان و افراد زیادی از همراهان سالهای اخیر این مرکز برای حمایت از کاندیدا یا کاندیداهای خاصی به مرکز آرن می رسد که روز به روز نیز به تعداد این درخواست ها اضافه می شود . از آنطرف نیز تعداد زیادی از مخاطبان مرکز آرن از طرق مختلف از ما می پرسند که به نظر شما ما به چه کسی رای بدهیم ؟ به پاس احترام به همۀ این عزیزان و به جهت روشن شدن اذهان عموم مخاطبین محترم و دوستان و رفقای نازنین ، مواضع مرکز جامع آرن در مورد انتخابات پیشرو به شرح زیر به استحضار می رسد :

اول ) مرکز جامع آرن یک نهاد سیاسی یا حزبی نیست و به هیچ جریان فکری و سیاسی و تشکل مذهبی با غیر مذهبی و سیاسی و غیر سیاسی نیز وابسته نمی باشد . ما در تمام این سالها ؛ به عنوان " بخش خصوصی مستقل " به فعالیت خود ادامه داده ایم و به این استقلال و حریت و آزادی از هر گونه جناح و رنگ و حمایت دولت و حکومت و نهاد فلان و تشکل بهمان به خود می بالیم . قطعا این خط مشی نیز در آینده در دستور کار آرن خواهد بود و ما به عنوان یک جریان فکری - فلسفی و یک مرکز علمی ؛ هیچ وقت وارد جریانات سیاسی نشده و نخواهیم شد و در انتخابات پیش رو نیز چنین موضعی داریم .

دوم ) ما بر خلاف تصور رایج در کشورمان که به شدت سیاسی و سیاست زده است ، مقولۀ " فرهنگ و دانش " را بسیار مهم تر از " سیاست " و " امر سیاسی " می دانیم و به عنوان یک مرکز علمی تخصصی و افرادی عالم که بر روی مسائل مربوط به مغز و روان متمرکز هستیم ؛ اصرار داریم که در هیچ شرایطی اسیر هیجانات و شور و حال وقایع و این " زنده باد " و " مرده باد " های حاکم بر جامعه نشویم و در سکوت و آرامش ؛ مسیر علمی خود را برویم و به توسعۀ علمی و فرهنگی جامعه ؛ بیش از توسعۀ سیاسی اعتقاد داریم . همچنین معتقدیم که " سیاست " مثل همۀ علوم دیگر ؛ امری تخصصی و حرفه ای است که اگر کسی یا مرکزی می خواهد در مورد آن اظهار نظر کند ، باید مطالعاتی ریشه دار و عمیق و طولانی مدت در این حوزه داشته باشد تا بتواند اظهار نظرهایی سالم و سودمند داشته باشد ." پرحرفی و پردانی و حضور میلیونها همه کاره های هیچ کاره "را یکی از معضلات این کشور می دانیم و ورود به سیاست در ایام انتخابات و ورود به فلان موضوع در فلان زمان را عین " پوپولیسم " می دانیم . ما آنقدر بی سواد نیستیم که در هر موقعیتی و در حوزه ای سخن بگوئیم و برای آن بیانیه صادر کنیم .

سوم ) در نهایت احترام به همۀ افراد و جریانات سیاسی و فعالان حوزۀ انتخابات پیش رو ؛ به عنوان مرکز و افرادی که در تمام چهار سال گذشته و در تمام طول هفته ها و ماههای سال به وظایف شهروندی و روشنفکری و مسئولیت اجتماعی مان عمل کرده ایم و به فعالیت های فرهنگی و علمی و اصلاح طلبانۀ مستمر و بی سر و صدا مشغول بوده ایم ؛ این شور و حال و هیجان فراوان و کف و فریاد و عرق و هورا کشیدن و زنده باد و مرده باد گفتن فراوان انتخاباتی و چند روزه برخی افراد در کشور را نوعی " مکانیزم دفاعی " و " جبران عذاب وجدان ناشی از کم کاری و تنبلی های 4 ساله در امر اصلاح طلبی در امور اجتماعی " می دانیم که به بهانۀ انتخابات فرصت بروز پیدا کرده است . ما معتقدیم ، "نیروی سازنده " سر و صدا ندارد و اصلاح طلبی و تلاش برای "تغییر " در وضعیت کشور ، فقط و فقط از کانال انتخابات و چند روز تبلیغات انتخاباتی نمی گذرد . می توان سرها را پائین انداخت و بدون انتظار تشکر دیگران و دیده شدن و در معرض دید بودن و قدم های بزرگ برداشتن و اصلاح طلبی به شکل کیو کیو بنگ بنگ ؛ در طول سال و در سکوت و آرامش و گمنامی ، به حرکت های کوچک ؛ اما سازنده و تاثیر گذار مشغول شد و به این وسیله به کشور و جامعه خدمت کرد .

چهارم ) ما در این سالها تمام تلاش مان را کرده ایم که به جای " القای یک فکر خاص " به مخاطبان فهمیم مان ؛ به ایشان " روش های فکر کردن " و " تحلیل مسائل " را بیاموزیم و قدرت " خود انتقادی " و " نقادی " و " پرسش گری " را در آنها زنده کنیم . اگر ما در این رسالت خود موفق عمل کرده باشیم ؛ الان نیازی نیست که به صورت مصداقی و تکلیفی به دیگران در مورد رای دادن به فلان کاندیدا ؛ حکم و فتوا صادر کنیم . ما نه " حکم " صادر می کنیم و نه " قضاوت " می کنیم و نه کسی را " معرفی و تبلیغ " و نه کسی را " نفی و طرد و تحقیر " می کنیم . اگر در آرن شیوۀ فکر کردن و درست اندیشیدن را آموخته باشید ؛ بدون نیاز به اشارت مستقیم ما می توانید عاقلانه ترین راهها و بهترین افراد را نه در ایام انتخابات که در کل زندگی تان انتخاب کنید .

پنجم ) برای آرن آرزوهای بسیاری داریم .... آرزو داریم که با تلاش های اعضا و هیات مدیره و پرسنل این مرکز ؛ در سالها و دهه های آینده آرن به جائی شبیه دانشگاه MIT تبدیل شود که محل رشد علمی و صنعتی و ارتباط صنعت و دانشگاه و جامعه و محلی برای پرورش نیروهای با استعداد در قالب یک نظام سفت و سخت و دسیپلین خاص اخلاقی و ارزشی شود . در آن روزهایی که شاید هیچ کدام اعضای فعلی هیات مدیرۀ آرن زنده نباشند ، دوست داریم که وقتی تاریخچۀ این مرکز را مرور می کنند ؛ تاریخ چنین در مورد ما گواهی کند که بنیانگذاران این مرکز در پرتلاطم ترین سالها و روزهای سیاسی این کشور ، استقلال شان از نهاد دولت و حکومت را حفظ کردند و در هیچ جریان سیاسی ای وارد نشدند تا چراغ " علم " در این مرکز روشن بماند و " علم و فرهنگ " مقدم بر " سیاست " باقی باشد .

و نکتۀ آخر اینکه دوست داریم این نوشتار را با یادی از بنیانگذار مدارس مدرن در ایران به پایان ببریم :

یکصد سال پیش در کشورمان مردی ظهور کرد که فرهنگ را مهمتر از سیاست می دانست . به کتاب های عصر مشروطه که مراجعه کنیم ؛تصاویر زیادی از او نمی بینیم . این کتاب ها پر هستند از عکس انقلابیونی که به ما خیره شده اند و با شعفی معصومانه ؛ تفنگ هایشان را به ما نشان می دهند : تفنگ هایی که بعدا فهمیدیم آزادی و پیشرفت را برای ما به ارمغان نخواهد آورد ... کار این مرد اما ؛ مدرسه سازی بود . کارش را در زمانه ای سخت شروع کرد : زمانه ای که نه از حمایت دولت بهره مند بود و نه از طعن روحانیان در امان . مدرسه می ساخت ؛ ویرانش می کردند و او باز دوباره مدرسه ای دیگر می ساخت . اینک می توان لختی در این باب اندیشید که از آن انقلابیونی که شمایل آراسته به قطارهای فشنگ شان ؛ زیب صفحات تاریخ است ؛ چه بر جای مانده است ؟ و میراث " میرزا حسن رشدیه " چیست ؟ کافی است به دورترین نقاط ایران سفر کنیم تا پاسخ خود را بیابیم .

با احترام - هیات مدیره مرکز جامع آرن - 26 اردیبهشت 1396


 

آرشیو اخبار

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی