صفحه اصلی

به منظور ترویج دانش روانشناسی، علوم شناختی، مهارت های مشاوره ای و آموزش مهارت های زندگی به عموم مردم، به همت مرکز جامع توانبخشی و توانمندسازی آرن، در دومین پنج شنبۀ هر ماه، ساعت 17، سلسله جلساتی تحت عنوان "سایکوسینما" در مرکز آرن برگزار می شود.

 

در این جلسات به بهانۀ یک فیلم سینمایی، نحوۀ صحیح خوانش و فیلم دیدن با هدف آموزش برخی مفاهیم عمدۀ زندگی انسان از قبیل: "اعتماد"، "امید"، "مدیریت بحران"، "انگیزه" و ..... مورد نقد و بررسی کارشناسان این مرکز قرار می گیرد.

 محمد حسین خاکسار در شروع مراسم دومین جلسۀ سایکو سینما آرن که در عصر پنج شنبۀ مورخ 1393/4/12 در آمفی تأتر مرکز آرن و با هدف نقد و بررسی فیلم گروگان ها (Perisoners ) و با محوریت مسالۀ "امید" برگزار شد، ضمن عرض خیرمقدم و تبریک حلول ماه مبارک رمضان به روزه داران، به یکی از دیالوگ های فیلم گروگان ها اشاره کرد و ناامیدی را "جنگ علیه خدا" و انسان ناامید را "دشمن خدا" و به دور از حلقۀ مومنان نامید و آرزو کرد که ایام ماه مبارک رمضان، ماه حلول امید در قلب همۀ مومنین باشد. به گزارش روابط عمومی مرکز آرن، وی در ادامه از مفاهیم ارزشمند معنوی و معناگرایانۀ فیلم گروگان ها تقدیر کرد و این فیلم را یکی از ارزشمندترین فیلم های معناگرای سال های اخیر سینمای آمریکا که ارزش های فراوان روانشناختی را در بطن خود دارد معرفی کرد. مهندس خاکسار با تاکید بر این که پخش فیلم جزو برنامه های سایکوسینما و مرکز آرن نبوده است و بنا به درخواست فراوان شرکت کنندگان در این جلسات، در دستور کار این مرکز قرار گرفته است، به تلاش های صورت گرفته در حوزۀ تدوین و خلاصه کردن فیلم و زحمات همکارانش در مرکز آرن اشاره کرد و از زحمات چند ماهۀ بخش های مختلف مرکز آرن در راه اندازی این جلسات تقدیر و تشکر کرد.

در ادامۀ این جلسه، خلاصه ای از فیلم گروگان ها؛ برای حاضرین در سالن پخش شده و سکانس های حساس و کلیدی فیلم به صورت مختصر و مفید توسط حاضرین مرور شد.


دومین سخنران این مراسم، آقای بهرام صفری راد، پژوهشگر و محقق برجستۀ حوزۀ سینمای کشورمان بود که در بخش اول صحبت با مرور مفاهیم بررسی شده در نخستین جلسۀ سایکوسینمای آرن - که به نقد و بررسی فیلم سینمایی "دربند" اختصاص داشت - از "ساختارشناسی"، "زبان شناسی" و "نماد شناسی" به عنوان سه عنصر مهم در خوانش صحیح فیلم و داشتن "سواد بصری" نام برد.

وی با نمایش سکانس های مختصری از برخی فیلم های استنلی کوبریک، فرانسیس فورد کاپولا و برخی دیگر از فیلم سازان مطرح دنیا، به معرفی نمادها و نشانه های رایج در این فیلم ها پرداخته و از رعایت نشدن این مولفه ها در سینمای کشورمان و فقدان سواد بصری در نزد سینماگران و بینندگان ایرانی به عنوان یکی از دلایل افت سینمای کشور در کورس رقابت جهانی و به تبع آن؛ کم توجهی به مساله و مقولۀ مهمی چون"فیلم درمانی" در کشورمان نام برد.

عضو دپارتمان رسانه و دبیر اندیشکدۀ آرن در ادامه و بخش دوم صحبت های خود با مرور هریک از سکانس های فیلم گروگان ها، به معرفی پیام های پنهان و واکاوی نماهای این فیلم پرداخت که صحبت های او با استقبال فراوانی از سوی حاضرین در سالن مواجه شد.


دکتر سید عطالله عقیلیان، روانپزشک مرکز آرن و دارندۀ بورد تخصصی ناسیونال در حوزۀ اعصاب و روان، آخرین سخنران این مراسم بود. او در سخنانش به مرور مقاله ای علمی در بررسی اثر "امید" در سیستم روانی و مغزی جانداران پرداخت و از آزمایشی شگفت انگیز بر روی موش های آزمایشگاهی سخن گفت و توضیح داد که چگونه القای حس امید در موش ها، می تواند توانایی آن ها را در شناکردن و تقلا کردن در آب از 17 دقیقه به 26 ساعت افزایش دهد !

عضو هیات علمی مرکز جامع توانبخشی و توانمند سازی آرن در ادامه به مرور برخی از مولفه های روانشناختی و بالینی "امید" و "ناامیدی" و به تفاوت های "امیدواری" و "خوش خیالی" و مرز بین این دو اشاره کرد و تأکید کرد که انسان در عین "واقع گرایی" و "عقل گرایی" می تواند امیدوار و پویا باشد و منافاتی بین واقع گرایی و امیدواری وجود ندارد.

این جلسه در ساعت 19 به کار خود پایان داد.

گفتنی است سومین جلسۀ سایکوی سینمای آرن در تاریخ 5 مرداد 1393 و با هدف نقد و بررسی فیلم سینمایی دهکده (Village) و با محور قراردادن موضوع "باورها و اعتقادات" و"اصلاح الگوهای شناختی" به کار خود ادامه خواهد داد.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این برنامه و سایر برنامه های عصر پنج شنبه های آرن که با عنوان "ژورنال کلاب"، "سایکوسینما"، "عقل معاش" و "آرن یار" دسته بندی شده اند، می توانند همه روزه از ساعت 8 تا 21 با شماره های 5-8463653 در تماس باشند و یا با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید مکاتبه کرده و جهت دریافت خبرنامه پیامکی و الکترونیکی مرکز آرن ثبت نام کنند.

خاطرنشان می سازد حضور برای عموم مردم و تمامی رده های سنی در این جلسات آزاد می باشد. 

 

سایکو سینما       اخبار کارگاه ها

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی