صفحه اصلی
در چهارمین نقد روانشناسانۀ فیلم های سینمایی و آموزش مهارت های زندگی از طریق سینما ، فیلم سینمایی  Mist ( مه ) به کارگردانی فرانک دارابونت مورد نقد و بررسی کارشناسان آرن قرار گرفت . فیلم روایتی است از وضعیت بحرانی تعدادی شهروند آمریکایی که در هایپرمارکتی بزرگ مشغول خرید هستند و ناگهان مه غلیظی شهرشان را فرا می گیرد و آنها به ناچار در داخل فروشگاه گیر می افتند . پس از مدتی ؛ موجوداتی عجیب و غریب از داخل مه آشکار می شوند که به طرز فجیعی به انسانها حمله می کنند و شرایطی بحرانی را برای افراد داخل فروشگاه رقم می زنند . 

 

ساعت ۱۷  پنج شنبه ، ۱۳  شهریورماه  ۹۳  ، سالن همایش های مرکز آرن ، شاهد برگزاری چهارمین نشست سایکوسینمای ( آموزش و نقد دانش روانشناسی بوسیلۀ فیلم ) بود . به گزارش روابط عمومی مرکز آرن ؛ در ادامۀ سلسله نشست های منظم هفتگی این مرکز که هر پنج شنبه ساعت ۱۷  برگزار می شود ، در دومین پنج شنبۀ شهریورماه ، حاضرین در سالن ، در ابتدا شاهد پخش کلیپ و خلاصه ای از فیلم سینمای مه بودند که به شکل زیبایی ، توسط واحد رسانه و تولید محتوای مرکز آرن تهیه شده بود . این کلیپ ، خلاصه ای بود از نسخه ای از فیلم مه که قبلاً در صدا و سیمای جمهوری اسلامی نمایش داده شده بود . این فیلم محصول سال ۲۰۰۷  کشور آمریکا می باشد که بر اساس فیلم نامه ای از استیون کینگ ساخته شده است.

بهرام صفری ، نظریه پرداز و منتقد سینما به عنوان کارشناس مهمان این مراسم ؛ در ادامۀ سلسله مباحث جلسات قبل و در بخش پایانی مباحث خود در سه جلسۀ گذشته در باب ارتقاء " سواد بصری " ؛ این بار به بحث و گفتگو در مورد " تئوری ژانر " در سینما پرداخت . صفری با معرفی انواع ژانر در سینما که در غالب جدول زیر به معرفی آن پرداخت

" ژانر هارور "یا " سینمای وحشت " را یکی از مهم ترین ژانرها ( گونه های ) سینمای دنیا دانست که در ایران با کم مهری مردم و مسئولین مواجه شده است . او سپس به بیان کدها و نمادهای هر ژانر پرداخته و به عنوان مثال ، کدها و علایم یک فیلم در " ژانر وسترن " را ، بودن یک" کابوی تنها "، " یک شهر قدیمی و کم جمعیت " ، "یک هتل کوچک " ، " وجود بانک و کلانتر " و ... دانست و در ادامه به کدها و نشانه های ژانر وحشت (Horror codes) پرداخت . از نظر صفری ؛ هر کدام این کدها در این ژانر ، علائم و توضیحاتی روانشناسانه و معنایی فلسفی دارد :
شخص یا موجود شریر
خون و خون ریزی
رنگ های تیر و تاریک
چیدمان صحنه (ترسناک)
هیولاها
بدی آب و هوا
اصوات
خانه متروکه
برق بطور ناگهانی قطع می شود!
او در ادامه به تحلیل فیلم مه و سکانس های آن پرداخت و هیولای اصلی در این فیلم را نه جانوران ترسناک ظاهر شده در پس مه ؛ که آدم هایی دانست که در اثر ترس و عدم مدیریت بحران مشکلات پدید آمده ، دست به جنایت و کشتار هم نوعان خود در داخل فروشگاه می زنند . پژوهشگر حوزۀ سینما در ادامه با اشاره به شعار تبلیغاتی فیلم مه ( ترس همه چیز را تغییر می دهد ) ، به ترس حاکم بر شخصیت های اصلی داستان و تصمیات نادرست ایشان اشاره کرد و پس از آن به بررسی نمادهای فیلم مه پرداخته و آنها را از منظر اسطوره ها و کهن الگوها مورد کاوش قرار داد .

دکتر سید عطاالله عقیلیان (روانپزشک و عضو هیات علمی مرکز آرن ) ؛ دومین سخنران این مراسم بود که محور سخنان خود را به مبانی روانشناسی بحران و " مهارت های مدیریت بحران " اختصاص داد . ایشان با اشاره به سکانس هایی از فیلم و بحرانی که شخصیت های فیلم به آن دچار شده بودند ؛ سرنوشت هرکدام از قهرمانان فیلم مه (MIST) را بهانه ای برای توصیه هایی روانشناختی جهت حفظ آرامش و تصمیم گیری درست در شرایط بحرانی کرد . ایشان در ادامه به برخی اثرات بحران در سلامت روانی انسان اشاره کرد و با نشان دادن جدول زیر ؛ به تفضیل در مورد هر یک از اجزاء این جدول توضیحاتی به مخاطبان ارائه داد : 

خشم

Anger

افسردگی

Depression

تحریک پذیری

Irritability

اضطراب

Anxiety

احساس درماندگی

Helplessness

احساس ناامیدی

Hopelessness

ترس

Fear

احساس گناه

Guilt feeling

القاء گناه

Guilt induction

انکار

Denial

بی احساسی

Apathy

دکتر عقیلیان در بخش پایانی سخنان خود به ویژگی های شخصیت سالم در مقابله با بحران پرداخت :

۱ - قدرت کنترل : احساس قدرت کنترلِ رویدادها ، از جمله ویژگی های یک انسان موفق است. به خاطر داشته باشید گرچه وقوع حوادث در اختیار ما نیست، ولی کنترل و مدیریت آن ها و سرانجام هدایت شرایط در مسیر سازنده و تعالی بخش، در اختیار ماست.

۲ - احساس تعهّد : یک انسان موفق در مقابل بحران، فردی متعهّد و مسئولیت پذیر است؛ چون او به حقیقت باور دارد و جریان زندگی را هدفمند و معنادار می داند، و اهمیت و ارزش خویشتن را در فرآیند هدفمندی آفرینش به نیکی درک می کند.

۳ - تلاش و مبارزه : او به جای تسلیم شدن در مقابل حوادث زندگی با آنها روبه رو می شود و با شرایط بحران مبارزه می کند و با باور به اینکه رویدادهای پیش آمده، فرصتی برای رشد و تعالی هستند ، خود را ملزم به تلاش و مبارزه در برابر حوادث و بحرانهای زندگی می داند.

۴ - داشتن تفکّر مثبت : داشتن تفکّر مثبت نیز یکی دیگر از ویژگیهای شخصیتی افراد موفّق در مقابل بحران است . داشتن حُسن ظن و یا تفکر مثبت در برابر بحران های زندگی به شما کمک می کند که « گرایش های پوچ و غیر منطقی» خود را کشف، و « افکار و روش های سازنده» را جایگزین آنها کنید.

دکتر عقیلیان جهت مطالعات بیشتر ، حاضرین در سالن را به نشریۀ بین المللی ( مدیریت بحران و جلوگیری از خودکشی ) ارجاع داد :

The Journal of Crisis Intervention and Suicide Prevention
Published under the Auspices of the International Association for Suicide Prevention (IASP)

 

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این برنامه و سایر برنامه های عصر پنج شنبه های آرن که با عنوان " ژورنال کلاب " ، " سایکوسینما " ، " عقل معاش " و " آرن یار " دسته بندی شده اند، می توانند همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ با شماره تلفن‌های مرکز تماس گرفته و یا با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید مکاتبه کرده و جهت دریافت خبرنامه پیامکی و الکترونیکی مرکز آرن ثبت نام کنند .

خاطرنشان می سازد حضور برای عموم مردم و تمامی رده های سنی در این جلسات آزاد می باشد  و به دارندگان آرن کارت ، خدمات ویژه ای ارائه خواهد شد 

 

سایکو سینما تازه های آرن

 

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی