صفحه اصلی

خوداشتغالی، خویش فرمایی و حضور در جرگۀ کارآفرینان است که در ده سال آینده برای یک شهروند مشهدی، امنیت خاطر روانی و استقلال اقتصادی ایجاد خواهد کرد. اینها بخشی از توصیه های مهندس آل شیخ، مدیر باسابقۀ کسب و کار در عقل معاش سوم آرن بود.

 

بیشترین نرخ سوددهی و کمترین میزان ریسک در چندسال آینده که سرمایه گذاری در آن کمترین میزان تنش های اقتصادی را برای خانواده ها دارد؛ حضور در بخش "خدمات" می باشد. سرمایه گذاری در بخش مسکن در برخی مناطق شهرمشهد به حالت اشباع رسیده است و واحدهای ساخته شده روی دست سازندگان آن مانده است. خوداشتغالی، خویش فرمایی و حضور در جرگۀ کارآفرینان است که در ده سال آینده برای یک شهروند مشهدی، امنیت خاطر روانی و استقلال اقتصادی ایجاد خواهد کرد. اینها بخشی از توصیه های مهندس آل شیخ، مدیر باسابقۀ کسب و کار در عقل معاش سوم آرن بود.

در سومین جلسه از سلسله نشست های عقل معاش مرکز آرن که در مورخ بیستم شهریورماه ۹۳ در محل سالن همایش های مرکز آرن برگزار شد ؛ مهندس شهریار آل شیخ ، کارآفرین و مشاور اقتصادی دهها پروژۀ عمرانی و صنعتی در شهرهای مشهد ، تهران و شیراز ، در نشستی صمیمانه ، به بیان تجربیات اقتصادی و توصیه های خود جهت ساختن زندگی ای بهتر برای خانواده های ایرانی پرداخت . معاون اسبق توسعۀ منابع نیروی انسانی نمایشگاه بین المللی مشهد و معاونت سرمایه گذاری ها و مشارکت های کلان شهرداری مشهد در بخش آغازین سخنان خود به آنالیز وضعیت فعلی کشور در حوزه های :

صنعت / تجارت / کشاورزی / ساخت و ساز / بازارهای مالی / بخش خدمات

پرداخت و به تفضیل هر کدام از بخش های فوق را مورد تحلیل قرار داد . او بر اساس آمارهای رسمی بانک مرکزی ؛ بخش " خدمات " را تنها حوزه ای از کشور دانست که از رکود سالیان اخیر کشور و مسالۀ تحریم ها ؛ کمترین میزان آسیب را دیده است و هنوز پویایی و سوددهی خود را داراست .

ایشان در ادامۀ بحث ، افراد موفق در آیندۀ اقتصادی کشور را کسانی دانست که خودشان کار ایجاد می کنند (کارآفرین هستند) و وابستگی به دولت را در کسب و کارشان به حداقل رسانده اند . مهندس آل شیخ سپس با اشاره به زندگی ، تفکرات و مدل کسب و کار برخی از کارآفرینان بزرگ داخلی و خارجی ، از جمله رابرت کیوساکی (مولف کتاب های پدر فقیر ، پدر پولدار) ؛ وارن بافت ( تحلیلگر بورس و ثروتمندترین انسان حال حاضر دنیا ) ؛ حاج آقای کاملان ( بنیانگذار مجموعۀ توس چینی ) ؛ آقای حاتمی ( بنیانگذار رستورانهای پسران کریم ) و رحیم ایروانی ( بنیانگذار کفش ملی ) پرداخت و فراز و نشیب کسب و کار و زندگی ایشان را به حاضرین در سالن گوشزد کرد.

مدرس دوره های کارآفرینی در اتاق بازرگانی استان خراسان ، در بخش پایانی سخنان خود به سه ویژگی کلیدی کارآفرینان ایرانی اشاره کرد:

۱ ) داشتن تجربۀ کار در بازار ؛ قبل از ورود به کسب و کار و بخش صنعت

۲ ) کار کردن به صورت خانوادگی

۳ ) رفتن به سمت تولیدگرایی و ارائۀ یک محصول یا خروجی ملموس به جامعه

و این  را سه مولفۀ اصلی فضای کارآفرینان ایرانی ذکر کرد . آل شیخ از ده مدل عمده و اساسی در طرح ریزی یک کسب و کار در ایران و جهان نام برد و به تشریح بهترین و مشهور ترین مدل کسب و کار ، که مدل "بوم کسب و کار" یا "مدل کسب و کار ۹ آیتمی" نامیده می شود ، پرده برداشت . از نگاه مهندس آل شیخ ؛ اجزای مدل بوم کسب و کار به قرار زیر می باشد:

۱ ) ارتباط با مشتری

۲ ) کانال های توزیع

۳ ) بخش های مشتری

۴ ) ارزش پیشنهادی

۵ ) فعالیت های کلیدی

۶ ) منابع کلیدی

۷ ) شرکای کلیدی

۸ ) جریان های درآمدی

۹ ) ساختار هزینه


آل شیخ در بخش پایانی خود با ذکر دو مورد داخلی و خارجی کسب و کار ، رستوران پسران کریم و شرکت اپل را بر اساس مدل فوق ، مورد بررسی قرارداد که این قسمت از سخنان او با استقبال و همراهی پرشور حاضرین در سالن همراه شد.
در پایان جلسه ، مراسم پرسش و پاسخ با حضور شرکت کنندگان در سالن برگزار شد و مهندس محمد حسین خاکسار؛ مدیریت مرکز آرن از مهندس آل شیخ به خاطر سخنرانی کاربردی و جذاب ایشان و همچنین روحیات متواضعانه و جامعه محوری که ایشان دارند و قبول دعوت مرکز آرن ؛ به رغم گرفتاری های شغلی فراوان ایشان تشکر ویژه ای مبذول داشتند .

سلسله نشست های عقل معاش " در سومین پنج شنبه هر ماه راس ساعت ۱۷ در مرکز آرن برگزار می شود، با دعوت از کنش گران موفق، خودساخته و خوش فکرحوزه های مختلف اقتصادی و فضای کسب و کار، درصدد آموزش تدبیر و عقل معاش به جامعه هدف است . آموزشی که ماحصل آن زندگی اقتصادی بهتر و نتیجتا زندگی سالم تر و وضعیت روانی آرام و با ثبات تری را بدنبال داشته باشد .

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد سلسله گفتارهای پیرامون عقل معاش و سایر برنامه های عصر های پنج شنبه آرن شامل دسته بندی موضوعی : " ژورنال کلاب " ، سایکو سینما ، و آرن یار " می توانند همه روزه از ساعت ۸ الی ۲۱ با شماره تلفن های ۵ - ۸۴۶۳۶۵۳ تماس حاصل نموده و برای دریافت خبرنامه پیامکی و الکترونیکی مرکز آرن با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید مکاتبه کنند .

خاطرنشان می سازد حضور برای عموم مردم و تمامی رده های سنی در این جلسات آزاد می باشد .

 

عقل معاش تازه های آرن

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی