صفحه اصلی
چهارمین جلسه "آرن یار"، مورخ ۲۷ شهریور در محل مرکز آرن برگزار شد. دکتر عباس ناظمیان - روانپزشک و روانکاو - مبانی رواشناختی، رفتاری و تربیتی مسئولیت پذیر کردن کودکان را در ۱۰ سرفصل، به مخاطبان ارائه داد.

کافیست در شهری مثل مشهد با چندین میلیون نفر جمعیت ثابت و ده‌ها میلیون نفر زائر در حال تردد، حس مسئولیت پذیری در مردم چنان تقویت شود که هر کدام از رانندگان این شهر، یک بوق در روز کمتر بزنند و بالعکس، هرکدام از شهروندان بی‌مسئولیت، یک قطعه آشغال از اتوموبیل‌های خود در شهر رها کنند.
به نظر شما در این دو حالت چه تفاوت‌هایی در شهر و زندگی روزمرۀ ما رخ می‌دهد؟
مسئولیت پذیری چیست؟
چگونه می‌توان آنرا از کودکی در افراد جامعه تقویت کرد؟
چگونه می‌توان فرزندی مسئولیت پذیر و متعهد تربیت کرد؟
دکتر عباس ناظمیان در سخنان خود، مبانی رواشناختی، رفتاری و تربیتی مسئولیت پذیر کردن کودکان را در ۱۰ سرفصل، به مخاطبان نشست چهارم آرن یار ارائه داد.  

در چهارمین جلسه، از سلسله نشست‌های "آرن یار"، که رأس ساعت ۱۷ پنج شنبه، مورخ ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۳ در محل سالن همایش‌های مرکز آرن برگزار شد، دکتر عباس ناظمیان، روانپزشک و روانکاو، در سخنان خود به طرح و تبیین مسالۀ "مسئولیت پذیری در کودکان" پرداخت.
عضو هیأت علمی گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ابتدای این جلسه به تعریف دو مفهوم پایه و بنیادین "وظیفه" و "مسئولیت" پرداخت و مسئولیت پذیری (Responsibility) را " قابلیت پذیرش ، پاسخگویی و به عهده گرفتن کاری که از کسی درخواست میشود" تعریف کرد.
از نگاه دکتر ناظمیان "مسئولیت پذیری" در نقطۀ مقابل "وظیفه" قرار دارد.

دکتر ناظمیان در ادامه بحث خود، با تأکید بر تربیت فرزندان مسئولیت پذیر و لزوم داشتن این مهارت پایه در مهارت‌های فرزندپروی والدین، بر وارد شدن تمرینات و تکنیک‌های علمی و عملی مسئولیت پذیر کردن کودکان در پروسۀ تحصیلی و تربیتی کودکان در مدارس تأکید کرد.
این پژوهشگر حوزۀ خانواده به روند مسئولیت پذیر کردن کودکان از سنین پائین در کشورهای پیشرفته اشاره کرده و موارد و نکات زیر را که در غالب ده سرفصل کلی، جمع بندی کرده بود را به تفضیل و به صورت کامل به حاضرین در نشست توضیح داد.
سرفصل‌ها و رئوس مطالبی که والدین برای تربیت صحیح و تقویت حس مسئولیت پذیری در فرزندان شان باید رعایت کنند، به شرح زیر می‌باشد:

اول) فرزندان از همان کودکی باید درک کنند در مقابل چیزی که می‌گیرند، باید چیزی بدهند.

دوم) پیشنهاد مسئولیت به کودک نباید با احساس گناه یا احساس بدهکاری یا اعمال زور و مبارزه برای کسب قدرت همراه باشد، بلکه باید بدون فشار مالی یا عاطفی مطرح شود.

سوم) در مورد سنین بالاتر از دوران کودکی، اگر نوجوان در موقع سپردن مسئولیت به او احساس اجبار و زور کند، به مرور زورگو و لجباز خواهد شد و با افزایش سن و قدرت جسمانی و استقلال او از خانواده در جوانی، کنترل او بسیار سخت خواهد شد.

چهارم) کودک باید در سنین یک و نیم تا ۲ سالگی و از طریق ارتباطات کلامی و غیرکلامی والدین، این احساس را داشته باشد که بهتر از او در جهان وجود ندارد. همچنین نباید این تصور در او بوجود بیاید که دوست داشتنش مشروط است و هرچه بزرگتر می‌شود کارها و مسئولیت‌های سخت‌تری به او داده می‌شود.
مسئولیت دادن به کودک باید مطابق با سن بچه‌ها باشد و به همان میزان نیز باید با عواقب انجام ندادن مسئولیت‌هایش مواجه شود.

پنجم) احترام به کودک از سوی والدین، همگام با رشد او باید بیشتر شود و باید توجه داشت که این احترام گذاشتن بیشتر به فرزند، باید به تقویت "من" در او منجر شود. مسئولیت پذیری به معنای بهتر شدن، بزرگتر و بالغ تر شدن "من" و داشتن عزت نفس و اعتماد به نفس در افراد می‌باشد.

ششم) والدینی که خود مسئولیت پذیر نیستند، نمی‌توانند فرزندان مسئولیت پذیری تربیت کنند و یا بچه‌ها را بسوی بلوغ زودرس و کاذب می‌رانند و یا فرزندانی پرخاشگر و عصبی تحویل جامعه می‌دهند.

هفتم) بخشی از بلوغ فکری در افراد، توانایی درک تاخیر در پاداش و نتیجه است. والدین به تدریج خود را عقب بکشند و بگذارند بچه‌ها خودشان کارهایشان را انجام دهند.

هشتم) در روند مسئولیت پذیر کردن کودکان باید از "تنبیه" و "تشویق" استفاده کرد و به کودک از طرق مختلف و مثلاً با گفتن عباراتی از قبیل: "تو در حد خودت بیشترین تلاش را کردی، حتی اگر از نظر ما ایراد داشته باشد"، فیدبک‌های سازنده داد.
بر اساس قانون هشتم، تحقیر و کتک زدن فرزند به هر شکلی ممنوع است و برای تنبیه سازنده کودک، می‌توان از "محروم کردن او از امکانات رفاهی" استفاده کرد.

نهم) داشتن "رابطۀ برابر" بین والدین و فرزندان یکی از اصلی‌ترین پایه‌های مسئولیت پذیر کردن کودکان است. این به آن معناست که والدین و فرزندان بهتر است به یک اندازه آماده شنیدن حرفهای یکدیگر باشند. یعنی والدین و فرزندان از نظر حق بیان خواسته‌ها و نیازهایشان با هم برابرند و والدین نباید انتظار داشته باشند که فرزندان همه خواست‌های آنها را بی چون و چرا و با رغبت انجام دهند.

و اما اصل دهم در فرآیند مسئولیت پذیر کردن کودکان، توجه و التزام به قانون "کمترین رنج" است.
وقتی فرزندان مسئولیت خود را انجام نمی‌دهند، والدین کم حوصله به منظور کمتر رنج بردن، مسئولیت فرزند را خودشان انجام می‌دهند و در مقابل، فقط غر می‎زنند. گاهی نیز والدین برای آسوده شدن از غرغر کودک همه چیز را برای فرزندان آماده می‌کنند. حتی قبل از اینکه کودک از آنها خواسته‌ای داشته باشد که این التزام به "قانون کمترین رنج" در این موارد اشتباه است.
اما در روی دیگر سکه، گاهی باید به اصل "کمترین رنج" پایبند بود و ایجاد چالش و رنج در خانواده خودداری کرد. مثلاً اگر فرزندمان بسیاری از کارهای روزانه اش را انجام داد، دیگر مهم نیست که چرا اتاقش را مرتب نمی‌کند و نباید به خاطر این موضوع با فرزند درگیر شد.
چرا که ممکن است کودک به این کار علاقه نداشته باشد. چنین مسائلی نباید تبدیل به جنگ و مبارزه ای بین کودک و والدین بشود. باید اختلاف سلیقه‌ها را شناسایی و حل کرد تا کمترین میزان رنج ایجاد شود. اگر حل نشد باید تحمل کرد، چون بعضی کشمکش‌ها حل شدنی نیست.
والدین حق ندارند بی اجازه به قلمرو فرزندان وارد شوند. اتاق آن‌ها سرزمین آنهاست و آنگونه که بخواهند به آن نظم می‌دهند.

دکتر عباس ناظمیان در انتهای سخنان خود، با نشان دادن تصویری معنادار به حاضرین در نشست، توجه بیش از حد والدین به خواسته‌های فرزندان را به دلیل محرومیت‌هایی دانست که خود در دوران زندگی‌شان تجربه کرده‌اند و از مخاطبان خود خواست که این روند را متوقف کنند.

در پایان این نشست که با استقبال چشمگیر مخاطبان مواجه شد، مراسم پرسش و پاسخ برگزار شد.

 مرکز آرن تلاش دارد تا در آخرین پنج شنبه‌های هر ماه، با دعوت از کارشناسان و متخصصان برجستۀ کشور، به بهانۀ گفتگو پیرامون یک موضوع و معضل اجتماعی، تحلیلی روانشناسانه و تربیتی از یکی از دغدغه‌های زندگی روزمرۀ انسان ایرانی ارائه بدهد.
ورود برای عموم علاقه مندان به این جلسات در حال حاضر آزاد می‌باشد، اما به زودی حضور در جلسات عصر پنج شنبه‌های آرن فقط برای دارندگان آرن کارت، آزاد خواهد بود.
دارندگان آرن کارت علاوه بر اطلاع رسانی اختصاصی پیامکی، خدماتی تخصصی از جمله دریافت جزوات و DVD های آموزشی رایگان، دریافت تخفیفات ویژه جهت شرکت در کارگاه‌های آموزشی و حضور در برنامه های VIP مرکز آرن برخوردار خواهند بود. علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره‌های  ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱ تماس حاصل فرمایند.

 

آرن یار       تازه های آرن

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی