صفحه اصلی
چرا برخی شرکت های تازه تأسیس ، در زمانی کوتاه شکست می خورند ؟ چه خطراتی پیش روی مدیران جوان و صاحبان کسب و کارهای جدید وجود دارد ؟ چگونه می توان در برابر این مخاطرات ، آمادگی لازم را داشت و آنها را مدیریت کرد ؟ پاسخ این سوالات و همۀ آنچه باید در مورد راه اندازی یک کسب و کار جدید بدانید را در چهارمین عقل معاش آرن ، به بحث و گفتگو گذاشته شد . 

 

به گزارش روابط عمومی مرکز آرن ؛ در چهارمین جلسه از سلسله نشست های عقل معاش آرن که رأس ساعت ۱۷ عصر پنج شنبه ؛ مورخ هفدهم مهرماه ۹۳ ؛ در محل سالن همایش های مرکز آرن برگزار شد ؛ آقای داوود راحمی ، کارآفرین ؛ مشاور اقتصادی و مدیر شرکت ناژین صنعت ؛ از تجربیات اقتصادی ، اجرایی و بازرگانی خود برای مخاطبین و حاضرین در سالن سخن گفت . موضوع سخنرانی کلیدی ایشان در این جلسه ؛ " مخاطرات پیش روی شرکت های تازه تأسیس " بود و ایشان برخی تجربیات عینی خود را از روند تاسیس و فروپاشی شرکت های مختلف را در این جلسه به حاضرین در سالن ارائه دادند .

راحمی در بخش اول سخنان خود با اشاره به اثرات مستقیم شکست های تجاری بر سیستم روانی انسان و خانوادۀ او ؛ از لزوم آموزش مهارت های اقتصادی به خانواده ها گفت و از حرکت مرکز آرن در آموزش این مفاهیم به خانواده ها تقدیر کرد . ایشان در ادامه ؛ ضمن معرفی نحوۀ راه اندازی شرکت های کوچک در ایران ؛ به بازتعریف برخی مفاهیم اقتصادی دخیل در موفقیت این شرکت ها از جمله ؛ درآمد ، ریسک ، هزینه ، پس انداز و چنین مفاهیمی پرداخت . راحمی در تعریف مفهوم " پس انداز " ؛ آنرا پولی دانست که به آسانی قابل دسترس و خرج کردن نباشد و به خانواده های توصیه کرد که " آنچه بعد از خرج کردن می ماند را پس انداز نکنند ، بلکه آنچه بعد از پس انداز می ماند را خرج کنند " . او به همین ترتیب به بیان توصیه های کلیدی و کاربردی خود در مورد مفاهیم ذکر شده کرد.

مهندس راحمی در ادامۀ سخنان خود ؛ " خلاقیت " ؛ " انعطاف پذیری " ؛ " انگیزه " و " ایده " را به عنوان چهار ستون اصلی شرکت های تازه تأسیس ذکر کرد و دو پرسش کلیدی ای را که در موقع راه اندازی هر سازمانی باید از سوی مدیر و بنیانگذار آن مجموعه ؛ از خودش پرسیده شود را موارد زیر دانست :

۱)  چرا حالا ؟ ( یعنی چرا در زمان کنونی من این شرکت را راه بیاندازم ؟ )

۲)  چرا من ؟ ( یعنی چرا این بیزینس جدید باید توسط شخص من ایجاد شود و من چه مولفه های متمایزی دارم که به موفقیت این شرکت منجر خواهد شد ؟ )

مدیر چندین پروژۀ بزرگ نمایشگاه های داخلی و خارجی ؛ داشتن" خلاقیت" را رمز اصلی موفقیت یک شرکت تازه تاسیس دانست و نقش عامل " انگیزه" را در رشد سریع یک شرکت نوپا خیلی مهم دانست . از نگاه راحمی؛ برای پیشرفت در یک حوزه ، یا باید در آن حیطه " متخصص " بود و یا " عاشق " آن رشته و یا گرایش بود . او در بخش پایانی سخنان خود به 5 مولفۀ اصلی کارآفرینان موفق اشاره کرد :

۱)  صبور بودن و شروع کردن کار از کوچک به بزرگ

۲)  شجاع بودن برای تغییر مسیر شرکت در مواقع لزوم

۳)  تسلط به خود و تمرکز روی اهداف

۴)  شکارچی فرصت بودن

۵)  اعتقاد به نظم و داشتن حسابداری قوی و منظم

و فقدان این خصوصیات را دلیل اصلی شکست شرکت های نوپای ایرانی دانست . ایشان به تفضیل در مورد هریک از این موارد به حاضرین توضیحات مفصلی را ارائه دادند و در انتهای سخنان ایشان ؛ جلسۀ پرسش و پاسخ با حضور حاضرین در سالن برگزار شد .

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این برنامه و سایر برنامه های عصر پنج شنبه های آرن که با عنوان " ژورنال کلاب " ، " سایکوسینما " ، " عقل معاش " و " آرن یار " دسته بندی شده اند، می توانند همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ با شماره تلفن‌های مرکز تماس گرفته و یا با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید مکاتبه کرده و جهت دریافت خبرنامه پیامکی و الکترونیکی مرکز آرن ثبت نام کنند .

عقل معاش آرشیو تازه های آرن

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی