صفحه اصلی
«سنگ اول» در چارچوب ساختاری ساده و با تاكید روی جلوه‌های عادی زندگی مردمان فرودست آغاز می‌شود، اما در مسیر درام كم‌كم وقایع، شكل جدی‌تری به خود می‌گیرد و جهان فلسفی فیلم به موازات پیشرفت داستان گسترده می‌شود. فیلم، ماجرای مرد روستایی و بداخلاق و كم‌سوادی را روایت می‌كند كه سنگ گوری برای خودش سفارش می‌دهد تا به استقبال مرگ قریب‌الوقوعش برود، اما آوردن سنگ به روستا باعث اتفاقاتی می‌شود. 

 

«سنگ اول» در چارچوب ساختاری ساده و با تاكید روی جلوه‌های عادی زندگی مردمان فرودست آغاز می‌شود، اما در مسیر درام كم‌كم وقایع، شكل جدی‌تری به خود می‌گیرد و جهان فلسفی فیلم به موازات پیشرفت داستان گسترده می‌شود.

فیلم، ماجرای مرد روستایی و بداخلاق و كم‌سوادی را روایت می‌كند كه سنگ گوری برای خودش سفارش می‌دهد تا به استقبال مرگ قریب‌الوقوعش برود، اما آوردن سنگ به روستا باعث اتفاقاتی می‌شود. بیشتر درام فیلم از كشمكش میان حسنعلی (با بازی محسن تنابنده) با خانواده و اطرافیانش ایجاد می‌شود و كم‌كم دامنه پیدا می‌كند.

سنگ قبر در واقع بهانه‌ای است برای گذار از دل مناسبات آدم‌های ساكن روستا. فیلم به بهانه واكنش‌هایی كه اطرافیان حسنعلی به خریدن سنگ قبر نشان می‌دهند، روی مناسبات معمولی شخصیت‌ها متمركز می‌شود و نقدهای اجتماعی‌اش را نیز از همین طریق مطرح می‌كند.

موضوع‌هایی مثل ارتباط آدم‌ها با یكدیگر، چشم و همچشمی اهالی روستا حتی برای به دست آوردن چیز مضحك و پوچی مثل سنگ قبر، خشونت پنهان در دل روابط بزرگ‌ترها با بچه‌ها، علاقه عامیانه بعضی از مردم برای شایعه‌پراكنی و یك كلاغ، چهل‌كلاغ و...

به گزارش روابط عمومی مرکز آرن در ادامۀ سلسله نشست های عصر پنج شنبه های مرکز آرن و در هشتمین نشست از جلسات "سایکو سینما " ، که رأس ساعت ۱۷ پنج شنبه مورخ ۱۱ دی ماه ۱۳۹۳ در محل سالن همایش های مرکز آرن برگزار شد؛ آقایان دکتر محمد مداح حسینی ( دکترای دراماتولوژی ) و دکتر سید عطااله عقیلیان ( متخصص روانپزشکی ) ؛ به نقد و بررسی روانشناسانۀ فیلم سینمایی "سنگ اول" به کارگردانی ابراهیم فروزش پرداختند.

مرکز آرن تلاش دارد تا در دومین پنج شنبه های هر ماه ، با عنایت به رسالت علمی - اجتماعی خود، مقولۀ "سینما" را با توجه به ظرفیت ها و جذابیت هایی که برای اقشار و رده های سنی مختلف جامعه دارد، به عنوان یک ابزار کمک آموزشی حاضر و آماده برای انتقال موضوعات مختلف و از جمله مفاهیم روانشناسی به زبان ساده و آموزش مهارت های زندگی به مخاطبین ارائه دهد .

در هشتمین سایکو سینمای آرن ؛ علاوه بر خوانش دقیق سکانس های مختلف فیلم و آشنایی با روش های درست درک فیلم ؛ به موضوع چشم و هم چشمی و مساله ارتباط آدم ها با یکدیگر نیز پرداخته شد و این موضوع به صورت کارشناسی مورد نقد و بررسی قرار گرفت .  

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این برنامه و سایر برنامه های عصر پنج شنبه های آرن که با عنوان " ژورنال کلاب " ، " سایکوسینما " ، " عقل معاش " و " آرن یار " دسته بندی شده اند، می توانند همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ با شماره تلفن‌های مرکز تماس گرفته و یا با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید مکاتبه کرده و جهت دریافت خبرنامه پیامکی و الکترونیکی مرکز آرن ثبت نام کنند .

 

سایکو سینما آرشیو تازه های آرن

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی