صفحه اصلی
امروزه روان درمانی مثبت نگر با توجه به نادیده گرفته شدن نقش عواطف در ایجاد زندگی سرشار از نشاط ، سعی دارد بین منطق و عاطفه آشتی ایجاد کرده و به عنوان مکمل روان شناسی بالینی سنتی (که معطوف به اختلالات روانی است) با افزایش احساسات مثبت و شادکامی در زندگی افراد، به درمان آنها کمک کند.روان درمانی مثبت نگر این پیام را می‌دهد که هیجان‌های مثبت ارزش پرورش یافتن را دارند اما نه تنها به صورت یک هدف نهایی، بلکه به صورت روشی برای رسیدن به رشد و شکوفایی روان شناختی.

 

 

به گزارش روابط عمومی مرکز آرن ؛ بیست و هفتمین ژورنال کلاب آرن با محوریت  روان درمانی مثبت نگر با نقد، معرفی و بررسی مقاله "Positive psychotherapy- A strength-based approach" توسط  آقای حمید ذوالفقاری - کارشناس ارشد روانشناسی شناختی و پژوهشگر حوزۀ علوم شناختی ، در دومین دوشنبه اسفند ماه (۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۳ ) و راس ساعت ۱۷ در محل سالن همایش های مرکز آرن برگزار شد . در این جلسه ابتدا سخنران به بیان کلیتی درباره روان درمانی و جایگاه آن در علم روانشناسی و نقش چشمگیر آن در افزایش میزان بهزیستی و سلامت زندگی افراد و همچنین درمان اختلالات روانپزشکی پرداخت . وی در ادامۀ سخنان خود به بیان یکی از نظریه های جدید در عرصه علم روانشناسی ؛ تحت عنوان« روانشناسی مثبت نگر» پرداخت . ایشان پس از معرفی تاریخچه روانشناسی مثبت نگر، به تبیین سیر تکاملی آن و پوست اندازی آن از قالب نظریۀ « شادکامی اصیل » به نظریۀ « بهزیستی » پرداخت . این نظریه که به منظور تکمیل و بهبود روانشناسی مثبت نگر از سال ۲۰۰۵ پا به عرصه وجود گذاشت هدف نهایی را نه فقط «رضایت از زندگی »، بلکه «شکوفایی »تعریف می نماید و شامل پنج عنصر می باشد که عبارتند از : هیجان مثبت ، مشارکت ، معنا ، روابط مثبت و دستاورد .

آقای ذوالفقاری در ادامۀ سخنان خود اعلام داشت که در نظریۀ جدید روانشناسی مثبت نگر ، شاهد شکل گیری پروتکل درمانی ای می باشیم که از آن تحت عنوان « روان درمانی مثبت » نام برده می شود . ایشان همچنین افزود : " روان درمانی مثبت ، مجموعه ای از تکنیک هایی می باشد که اگر همراه با اصول درمانی ارایه شوند، بیشترین اثر بخشی را خواهند داشت " . در ادامۀ این جلسه پس از مرور مقاله روان درمانگری مثبت نگر و توضیح برخی از این تکنیک ها، سخنران به تبیین جلسات درمانی و پروتکل درمانی موجود در این نظریه پرداخت.

در انتهای جلسه نیز سخنران ؛ حاضران را دعوت به تماشای کلیپی در این زمینه کرده و پس از آن جناب آقای دکتر سید عطاالله عقیلیان ؛ با ارائه فرمایشات تکمیلی خود جلسه را به اتمام رساندند .

گفتنی است ، دور جدید نشست های ژورنال کلاب آرن ؛ در دومین دوشنبۀ هر ماه و راس ساعت ۱۷ در محل سالن همایش های مرکز آرن برگزار می شود . شرکت در این جلسات برای عموم علاقه مندان ؛ آزاد می باشد . به علاقه مندان استفاده از برنامه های مختلف مرکز آرن توصیه می شود تا جهت ارتباط بهتر با این مجموعه و صرفه جویی در هزینه ها ؛ در شبکۀ هوشمند الکترونیکی " آرن کارت " عضو شوند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد :

• همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره های ۵ – ۳۸۴۶۳۶۵۳ – ۰۵۱ تماس حاصل فرمائید.

• با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در تماس باشید .

• از طریق عضویت در خبرنامۀ آرن در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مرکز قرار بگیرید .

 

ژورنال کلاب آرشیو تازه های آرن

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی