صفحه اصلی
با معنای مصطلح «انکار» قطعا آشنایید اما «انکار» برای روان پزشکان و روان شناسان، معنایی عمیق تر دارد؛ نوعی ساز و کار دفاعی روانی که به وسیله آن وجود عقاید، آرزوها، حقایق و اعمالی که برای خودآگاه آدم ها تحمل ناپذیر است، ناخودآگاه نفی می شود. به کمک «انکار»، ما خودمان را از مسایلی که آگاهی از آنها برایمان تحمل ناپذیر است، حفظ می کنیم و از آن مسایل و حقایق می گریزیم. به کمک این مکانیسم دفاعی، حقایق تلخ زندگی روزانه یا به کلی نادیده گرفته می شوند و یا به شکل دیگری درمی آیند که برای ما دردناک و رنج آور نیستند.

 


به گزارش روابط عمومی مرکز آرن در ادامۀ سلسله نشست های عصر پنج شنبه های مرکز آرن و در دهمین نشست از جلسات "سایکو سینما " ، که رأس ساعت ۱۷ پنج شنبه مورخ ۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۳ در محل سالن همایش های مرکز آرن برگزار شد؛ آقایان دکتر محمد مداح حسینی ( دکترای دراماتولوژی ) و دکتر سید عطااله عقیلیان ( متخصص روانپزشکی ) ؛ به نقد و بررسی روانشناسانۀ فیلم سینمایی "خداحافظ لنین (good by lenin)"   پرداختند.

در دهمین سایکو سینمای آرن ؛ علاوه بر خوانش دقیق سکانس های مختلف فیلم و آشنایی با روش های درست درک فیلم ؛ به موضوع "انکار واقعیت" نیز پرداخته شد و این موضوع به صورت کارشناسی مورد نقد و بررسی قرار گرفت .

  

فیلم قصه سرنگونی آرمانهای زنی کمونیست است که دوآتشه طرفدار ایدئولوژیهای ذهن بسته جامعه آلمان شرقی است.زن که عاشقانه در طرفداری از حزب کمونیست غرق است براثر حادثه ای به کما میرود.در طول زمانی که در کماست دیوار برلین فرو میریزد.جامعه کمونیستی بهم پاشیده و آلمان شرقی و غربی متحد میگردد.عناصرجامعه سرمایه داری چون "مک دونالد" فیمهای هالیوودی-لباسهای رنگی و کوکاکولا وارد برلین میگردد. فرزندان زن حالا در این جامعه آلمان آزاد از کمونیست روبرگردانده اند و دیگر نمادهایی چون داس و چکش-مجسمه لنین-حزب کارگری.... جایگاهی در آلمان ندارد.

زن از کما درمیاید اما رویارویی با این تغییرات عظیم برای سلامتی او بسیار خطرناک است.پس خانواده او تصمیم میگیرند تا به دست آوردن سلامتی کامل مادرشان شرایط دوروبر را طوری آماده کنند که او بویی از فروپاشی آرمانهای کمونیستیش نبرد و اینگونه قصه شکل میگیرد...

در این‌حال الکس (دنیل برول) که به‌نوعی خود را مقصر وضع حاضر مادرش می‌بیند سعی می‌کند که اوضاع را به‌شکلی در منظر دیدگان مادرش جلوه دهد که گویی آب از آب تکان نخورده و هیچ اتفاقی رخ نداده و همچنان حزب کمونیست بر جامعه حاکم است. الکساندر با دروغ‌هایی که می‌گوید و بعضاً آنها را به‌شکلی منحصر به فرد با کمک دوستان و خواهرش می‌سازد سعی دارد که همه‌چیز را عادی جلوه بدهد.

جاودانه ترین سکانس فیلم لحظه ای است که زن در خیابان ایستاده است و گیج و حیران به مجسمه لنین نگاه میکند که در هوا توسط یک هلی کوپتر در حال برده شدن است.گویی لنین دارد با زن و با جامعه کمونیستی و با تمام آرمانهای چپی خداحافظی میکند...

فیلم محصول ۲۰۰۳ و کارگردان معروف آلمانی به نام "ولفگانگ بکر" است که جوایز بسیار زیادی را از آن خود کرده است.

وقتی انسان با مشکلی روبه رو شود یا خطری را نسبت به تمامیت جسمی و روانی خویش احساس کند یا با موضوعی روبه رو شود که با پندار وی از خودش به عنوان یک فرد کامل، خوب، شجاع، باهوش و توانا در تضاد باشد، دچار اضطراب می شود. در حالت مطلوب، فرد می کوشد با روش های سازنده، مشکلش را حل کند یا با آن کنار بیاید. اما اگر نتوانست چنین کند، آن گاه ساز و کارهای دفاعی روانی به شکل ناخودآگاه برای کاهش و رفع اضطراب وی وارد عمل می شوند تا شکست و نامرادی را ناچیز جلوه دهند یا اصولا آن را نفی کنند.

مرکز آرن تلاش دارد تا در دومین پنج شنبه های هر ماه ، با عنایت به رسالت علمی - اجتماعی خود، مقولۀ "سینما" را با توجه به ظرفیت ها و جذابیت هایی که برای اقشار و رده های سنی مختلف جامعه دارد، به عنوان یک ابزار کمک آموزشی حاضر و آماده برای انتقال موضوعات مختلف و از جمله مفاهیم روانشناسی به زبان ساده و آموزش مهارت های زندگی به مخاطبین ارائه دهد .

 شرکت در این جلسات آزاد می باشد . به علاقه مندان استفاده از برنامه های مختلف مرکز آرن توصیه می شود تا جهت ارتباط بهتر با این مجموعه و صرفه جویی در هزینه ها ؛ در شبکۀ هوشمند الکترونیکی " آرن کارت " عضو شوند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد :

• همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره های ۵ – ۳۸۴۶۳۶۵۳ – ۰۵۱ تماس حاصل فرمائید.

• با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در تماس باشید .

• از طریق عضویت در خبرنامۀ آرن در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مرکز قرار بگیرید .

 

سایکو سینما آرشیو تازه های آرن

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی