پاریاد (پکیج ویژه یادگیری)

پاریاد یا پکیج ویژه یادگیری مجموعه‌ای از تمرینات حرکتی است که بوسیله ابزاری ساده اما کاملا تخصصی اجرا می‌شوند و شامل یک روش مبتنی بر اصول تعادل درمانی و یکپارچه‌سازی حسی همراه با ابزاری خاص مشتمل بر چند قطعه، یک فیلم آموزشی، دفترچه راهنما و دفترچه تمرینات می‌باشد که در قالب یک پکیج با هدف ارتقاء مهارت‌های یادگیری و توانمندی‌های مغزی در کودکان و بزرگسالان ارائه می‌گردند.
این پکیج در قالب تمرینات و فعالیت‌های آموزشی، ورزشی و روانشناسی با تکیه بر دستاوردهای علوم شناختی و نوروساینس به ارائه یک روش نوین، جامع و در دسترس برای همه، برای دستیابی به بهبود هر چه بیشتر پردازش‌های مغزی و به ویژه یادگیری در همه جوانب و برطرف کردن نقائص پردازشی و عملکرد مغز می‌پردازد.

پاریاد (پكیج ویژه یادگیری)، روش (شامل تمرینات خاص) و ابزار (شامل 6  قطعه) خاص را شامل می‌شود كه افراد مختلف با استفاده از آن می‌توانند پردازش‌های گوناگون مغزی خود را اصلاح كرده و ارتقاء دهند.
هدف از این برنامه، تقویت فرایندهای پیشرو مغزی است که حاصل آن، شکوفایی مهارت‌های یادگیری سطوح بالاتر خواهد بود.

این روش خاص بر اساس اصل علمی تعادل‌درمانی و یكپارچه‌سازی حسی شكل گرفته كه بیش از 30 سال است كه در مراكز علمی بویژه در كاردرمانی شناخته شده و استفاده می‌شوند.
تعادل درمانی بر ارتباط سیستم دهلیزی (حس تعادل) با چندین منطقه کلیدی در مغز تکیه دارد. با تصحیح ارتباطات مسیرهای عصبی (یکپارچه سازی) بین این مراکز، کارکردهای یادگیری و شناختی بصورت ریشه‌ای بهبود می‌یابند.
این برنامه، در زبان متخصصین کار درمانی، برنامه‌ای است برای تعادل، پردازش حسی و یکپارچه سازی حسی، که به مغز کمک می‌کند تا اطلاعاتش را بهتر و سریع‌تر پردازش و سازماندهی کند.
یكی از اصول اساسی در این روش تكیه بر اصل نوروپلاستیسیتی است. نوروپلاستیسیتی بیان می‌كند كه مغز قادر است خودش را تغییر دهد. مسیرهای عصبی شكل گرفته در مغز می‌توانند با تمرین تغییر كنند، مسیرهای غیر فعال، فعال گردند و مسیرهای نادرست حذف شوند.

 پاریاد بر این فرایندهای مغزی تأثیر می‌گذارد:

 1. پایه‌های یادگیری را در افراد به ویژه کودکان شکل داده و یادگیری را در همه زمینه‌ها افزایش می‌دهد.
 2. حس تعادل (كاركرد سیستم دهلیزی) را بهبود می‌دهد.
 3. کارکردهای اجرایی مغز را تقویت می‌کند.
 4. یکپارچگی حسی را افزایش می‌دهد.
 5. آگاهی فضایی و درنتیجه خلاقیت هنری و ریاضیات و نیز تفکر انتزاعی را بهبود می‌دهد.
 6. یکپارچه سازی بین دو نیمکره مغز را افزایش می‌دهد.
 7. زمان‌بندی مغز را تنظیم می‌کند.
 8. سرعت پردازش و سرعت واکنش را افزایش می‌دهد.
 9. ترتیب‌گذاری (به ترتیب انجام دادن کارها)  و برنامه‌ریزی را ارتقاء می‌دهد.
 10. كاركردن دو چشمی (توانایی كاركردن دو چشم با هم) و در نتیجه خواندن و نوشتن را بهبود می‌دهد.
 11. حس عمقی و در نتیجه عملکرد فیزیکی به ویژه ورزشی را ارتقا می‌دهد.
 12. هماهنگی چشم و دست و در نتیجه بسیاری از مهارت‌ها از جمله دستخط را بهبود می‌دهد.
 13. یادآوری و حافظه به ویژه حافظه فعال را تقویت می‌کند.
 14. قدرت تمرکز را افزایش می‌دهد.
 15. پردازش دیداری و شنیداری را بهبود می‌دهد.
 16. مهارت‌های حرکتی ظریف را بهبود می‌دهد.
 17. عملکرد تحصیلی، ورزشی و هنری را ارتقا می‌دهد.

کارکرد هر دو نیمکره مغز را بهبود می‌دهد و به ویژه کارکرد نیمکره راست را تقویت می‌کند که در روش‌های آموزشی کنونی در مدارس از آن غفلت می‌شود.

 گروه هدف:

 • مشكلات كودكان AD/HD
 • ناتوانی یادگیری (LD)
 • جامعه نرمال

این برنامه شامل تمرینات خاص است كه برای 12 هفته (دو سری 6 هفته‌ای، 5 روز در هفته) طراحی شده‌اند و شامل تمرینات مكمل نیز می‌باشد.
تمرینات برای هر روز از این 5 روز یكتا هستند و بهتر است كه دو بار در روز انجام شوند. ابزار پاریاد شامل 5 قطعه كلی (بعضی قطعات خود شامل چند قسمت هستند كه روی هم یک كاربرد خاص را تشكیل می‌دهند) است كه در داخل یک پكیج قرار می‌گیرند و به راحتی قابل نصب و نیز قابل حمل و نقل هستند.
استفاده از این تمرینات و ابزار با فیلم و دفترچه راهنما آموزش داده می‌شود و به راحتی برای همه افراد حتی كم سواد قابل یادگیری است. این تمرینات برای سن 5 سال به بالا قابل استفاده هستند.

قطعات اصلی که در این برنامه مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

 تخته تعادلی
کیسه‌های شن
چوبدستی درجه بندی شده
توپ پاندولی
صفحه برخورد و توپ‌های ویژه
پایه و مکعب‌های هدف

تمام تمرینات روی تخته تعادلی انجام می‌شوند و فرد باید بطرز صحیح که آموزش داده می‌شود درست در مرکز تخته بایستد و تمرینات را مطابق راهنما در هر روز انجام دهد.
تخته تعادلی دارای دو غلتانک در زیر است که روی آن تاب می‌خورد. زاویه قرار گرفتن این غلتانک‌ها نسبت به محور حرکت بدن قابل تغییر است لذا می‌توان محور تاب خوردن را تغییر داد و حفظ تعادل را سخت‌تر کرد.
برای افرادی که تمرینات را کامل انجام داده‌اند و می‌خواهند توانمندی‌های مغزی خود را بیشتر افزایش دهند و نیز در مورد ورزشکاران، می‌توان با سخت‌تر کردن تخته تعادلی، تمرینات را سخت‌تر و مغز را بیشتر به چالش کشید.

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی