الکتروانسفالوگرافی کمی (QEEG)

 

 الکتروانسفالوگرافي کمّي، همان نقشه مغزي است. در مقايسه با MRI، اين روش ارزان‌تر است و در عين حال اطلاعات بسيار مشخص‌تري در مورد زمان‌‌بندي قشر مغز در اختيار ما قرار مي‌دهد. عملکرد مغز به طور باورنکردني سريع است و حتي اندکي تفاوت در زمان‌بندي در يک ناحيه مغزي مي‌تواند پيامدهاي عميق عملکردي داشته باشد.

 

 

 

الکتروانسفالوگرافي (EEG) به منظور بررسي مغز و براي شناسايي صرع، تشنج و تومور استفاده مي‌شود. در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ و با پيدايش كامپيوترها، بررسي EEG پيشرفت چشمگيري كرد و تحليل کمّي EEG يا QEEG،به عنوان روشي با پايايي و روايي بالا ابداع گشت.

در ثبت QEEG به طور معمول از ۱۹ کانال يا بيشتر براي ثبت همزمان EEG تحت شرايط خاص استفاده مي‌شود. سپس اطلاعات ثبت شده، با EEG افراد ديگر در پايگاه داده مرجع مقايسه مي‌شود. اين تجزيه و تحليل، تغييرات نسبت به حالت عادي (ميانگين) را مشخص و برجسته مي‌سازد. به عنوان مثال، گزارش QEEG مي‌تواند در مقايسه با حالت عادي، هر ناحيه‌ي مغز را که در آن فعاليت EEG بيش از حد زياد يا خيلي کم است، نشان دهد. همچنين اين گزارش مي‌تواند مناطقي را که در برقراري ارتباط با مناطق ديگر دچار مشکل هستند به خوبي نشان دهد. فعاليت بيش از حد EEG يا ارتباط ضعيف به طورمعمول با کارآيي کم مغز ارتباط دارد.

تصوير بالا  نشان دهنده  نقشه‌ي مغزي دو فرد مختلف است. تصوير سمت چپ متعلق به فردي با سابقه‌اي طولاني از افسردگي است. در اين نقشه منطقه نارنجي و زردي وجود دارد که نشان‌دهنده‌ي مقدار اضافي از فعاليت امواج مغزي آهسته است. اين الگو اغلب مربوط به افسردگي مي‌باشد. تصوير سمت راست نقشه‌ي مغزي فردي عادي بدون افسردگي را نشان مي‌دهد.

QEEG چه مزيت هايي بر EEG دارد؟

داده‌هايي كه از طريق الكترودها بدست مي‌آيند و ثبت مي‌شوند، آنقدر زياد هستند كه يك درمانگر نمي‌تواند تمام آن‌ها را تفسير كند. QEEG، اين داده‌ها را تجزيه و تحليل مي‌كند و در قالب نقشه‌هاي رنگي مغز يا نمودارها و جداول خلاصه مي‌كند. QEEG با ايجاد نقشه‌هاي زنده و پويا (متحرك) از مغز و مقايسه آنها با داده‌هاي پايه، از دقت تشخيصي بالايي نسبت به مصاحبه‌هاي باليني برخوردار است. برآوردها نشان مي‌دهد كه توافق بين درمانگران در مورد اختلالاتي نظير ADHD در حدود ۴۰ % است در حاليكه دقت QEEG حدود ۹۰ % است.

QEEG در چه مواردي به كار مي‌رود؟

تشخيص: در اصل QEEG براي تشخيص كج‌كاري‌هاي موضعي يا كلي مغز بكار مي‌رود. بوسيله QEEG مي‌توان بيماري‌هاي مغزي- عروقي، آسيب‌هاي مغزي، اختلالات يادگيري، اضطراب، ADHD، افسردگي، اتیسم، دمانس و آلزايمر را با دقت ۸۰ تا ۹۰ درصد تشخيص داد.

سنجش: سنجش توانمندي‌هاي هنري و توانمندي‌هاي شناختي و ذهني مانند بهره هوشي (IQ)، تمركز، توجه و .... 

دانلود گزارش نقشه مغزی (QEEG)

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی