بیوفیدبک - BIOFEEDBACK

 

 بیوفیدبک تکنیکی است که فرد به وسیله آن (با دادن اطلاعات لحظه به لحظه از بدن به شخص) از تغییرات فیزیولوژیک بدنش آگاه می ‏شود. با این آگاهی، اعمال کنترل هشیارانه بر فعالیت ‏های فیزیولوژیک ناهشیار، امکان ‏پذیر می ‏شود. با ارائه این تکنیک، افراد فیدبک ‏های واضح و مستقیمی (مانند صدا یا تصویر) را از سیستم فیزیولوژی ‏شان دریافت می‏ کنند که به آن ها در کنترل عملکرد این سیستم کمک می‏ نماید. به این ترتیب با پایش اعضای مختلف بدن، می‏ توانند ضربان قلب، دمای محیطی پوست، فشار خون، سیستم گوارش و کلیه ‏ها و... را کنترل کنند.

 

 

بیوفیدبک چگونه به ما کمک می‌کند؟

درمان سردردهای تنشی یکی از کاربردهای بیوفیدبک است. این سردردها اغلب در موقعیت های استرس زا در اثر نگه داشتن ماهیچه‏ های خاصی از سر در یک وضعیت تنشی، به وجود می ‏آیند. البته فرد معمولاً از این حالت خود آگاه نیست. با قرار دادن سنسورهای مختلف روی بدن، تنش ماهیچه ‏های سر، فک و گردن دریافت و ثبت می‏ شود. این تنش گاهی به صوت تبدیل می‏ شود، بنابراین با افزایش و کاهش تنش در ماهیچه، صدا بالا و پایین می‏ رود. به این ترتیب بیمار می ‏تواند از تغییرات تنش آگاه شود و سعی می‏ کند صدا را کاهش دهد (البته به‌جای صوت از تصویر نیز می‌توان استفاده کرد). 

بیوفیدبک از طریق گیرنده های پوست / فشارخون / ضربان قلب

پس از مدت کوتاهی و در یک فرایند سعی و خطا، بیمار در می‏ یابد که چگونه صدا را کاهش دهد و در نتیجه فک و پیشانی و گردن خود را از تنش رها کند (و سردردهای خود را کاهش دهد). به تدریج بیمار از ماشین جدا شده و می آموزد که به جای سیگنال ‏های خارجی از طرف ماشین، به سیگنال ‏های درونی آرمیدگی خود اعتماد کند. پس از مدتی فرد این مهارت جدید را یاد می‏ گیرد و می ‏تواند در موقعیت ‏هایی که پیش از این برایش تنش ‏زا بود، آرامش خود را حفظ کند. مهارت جدید به صورت جزیی جدایی‏ ناپذیر از وجود فرد درمی‏ آید و فراموش نمی‏ شود، همان‏ طور که اگر سال‏ ها دوچرخه‏ سواری نکرده باشیم، پس از سوار شدن بر دوچرخه مهارت های مربوط به آن را به یاد می ‏آوریم.

بیوفیدبک در درمان سردردهای تنشی / میگرنی

 

برخی کاربردهای بیوفیدبک

بیوفیدبک در درمان بسیاری از بیماری‏ ها استفاده می‌شود مانند:

 کاهش اضطراب

 ترس ( فوبیا ) از موقعیتهایی نظیر امتحان ، سخنرانی ... 

 کاهش افسردگی

 کاهش تپش قلب

 کنترل حملات آسم

 ارتقاء اثر بخشی تمرینات ریلکس کردن بدن و یوگا 

 کنترل تهوع و استفراغ

 اختلالات گفتاری ناشی از مشکلات بدنی در فک / لبها و عضلات مرتبط با تکلم 

 کاهش علایم سندروم سردی و بی حسی نوک انگشتان

 سندروم اضطراب پس از سانحه

 سردردهای تنشی و میگرنی

 سندرم روده تحریک ‏پذیر

 فشار خون بالا

 درد فک (TMJ) ناشی از دندان قروچه

 تیک‏ های حرکتی

 تنش عضلانی (اسپاسم ) عمومی

 ضعف عضلانی به دنبال ضربات ( تروما )

 

ارتقاء عملکرد ورزشی 

کاهش اضطراب

ترس ( فوبیا ) از موقعیتهایی نظیر امتحان ، سخنرانی، پرواز و ... 

علایم سندروم سردی و بی حسی انگشتان

اسپاسم عمومی عضلات بدن

کنترل انواع اضطراب / ترس 

 

مستندات علمی و بالینی بیوفید بک

 

 

مستندات فراوان علمی و کاربردی بیوفیدبک در کاهش یا درمان کامل مشکلات جسمی و روحی فوق در مراکز داخل و خارج از کشور موجود می باشد. ازعلاقه مندان دعوت میشود، به بخش معرفی تخصصی بیوفیدبک (در حال ویراستاری است) ، دروب سایت مرکز جامع آرن ، مراجعه فرمایند.

 

 

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی