همگام سازی امواج مغزي

 

همگام سازی امواج مغزی یا Brain Wave Entrainment که به اختصار BWE نامیده شده و در برخی متون علمی دیگر نیز از آن به "  همگام سازی صوتی – تصویری " یا  Audio Visual Entrainment  نیز نام برده شده است ؛  یک روش پیشرفتۀ در زیر گروه درمانهای تکنولوژیک روانشناختی می باشد که هم برای درمان اختلالات روانی و هم برای ارتقاء عملکرد مغزی و توانمندسازی انسان کاربرد فراوانی دارد .  

همگام سازی امواج مغزی یا Brain Wave Entrainment که به اختصار BWE نامیده شده و در برخی متون علمی دیگر نیز از آن به " همگام سازی صوتی – تصویری " یا Audio Visual Entrainment نیز نام برده شده است ؛ یک روش پیشرفتۀ در زیر گروه درمانهای تکنولوژیک روانشناختی می باشد که هم برای درمان اختلالات روانی و هم برای ارتقاء عملکرد مغزی و توانمندسازی انسان کاربرد فراوانی دارد .
از این روش می توان در :

 افزايش توجه و تمركز به‌ويژه در كودكان دارای اختلال بیش فعالی – عدم تمرکز (ADHD)

 بهبود حافظه و گستره توجه

 كاهش استرس و اضطراب

 مديريت و رهايي از درد

 تسهيل يادگيري

 برطرف نمودن برخی مشکلات خواب

و همچنين بهبود مهارتهاي ذهني مانند تصويرسازي ، كنترل اضطراب و استرس و افزايش هماهنگي حسي حركتي به ويژه در ورزشكاران و داوطلبان آزمون کنکور استفاده کرد . از این روش هم به صورت جداگانه و هم در کنار نوروفیدبک و همراه با آن برای درمان یا ارتقاء عملکرد استفاده می‌شود . از جمله پروتکل‌های این روش که به صورت همزمان با سایر روش ها استفاده می شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 پروتکل بهبود توجه و تمرکز

 پروتکلهای بهبود مشکلات خواب

 پروتکلهای بهبود عملکرد ورزشی

 پروتکلهای بهبود عملکرد تحصیلی

 پروتکلهای بهبود بیش فعالی

 پروتکل کاهش درد

 پروتکلهای مدیتیشن

 پروتکلهای کاهش اضطراب

 پروتکلهای ویژه اضطراب عملکرد

 پروتکل مدیریت استرس

در مورد نحوۀ عملکرد این روش در مغز ؛ می توان با کمی مسامحه به مکانیسم تکان خوردن یک مناره توسط تکان دادن مناره دیگر در " منارجنبان " اصفهان اشاره کرد . در شهر اصفهان ساختمان کوچکی هست که معماری شگفت انگیزی دارد . شهرت این بنای کوچک با پهنای نه متر و بلندای هفده متری هر مناره‌اش به سبب تکان خوردن منارهای آن است . با تکان دادن یکی از مناره‌ها ؛ مناره دیگر و کل ساختمان نیز تکان می‌خورد . منطقی‌ترین علتی که برای تکان خوردن مناره‌ها وجود دارد ، پدیده فیزیکی " تشدید " یا "رزونانس" است . چون مناره‌ها سبک معماری مشابهی دارند ، تکان خوردن یکی روی دیگری اثر می‌گذارد .

هنگا‌مي كه مغز از طريق گوش ‌، چشم يا حس‌هاي ديگر ؛ تحريكي دريافت مي‌كند ، در پاسخ به آن تحريك ارائه شده ؛ پاسخ الكتريكي ای ارائه مي‌دهد كه " پاسخ فرا خوانده شده قشري " ناميده مي‌شود. اين پاسخ‌هاي الكتريكي از قسمت‌هاي مختلف مغز عبور مي‌كنند تا به شكل آنچه مي‌بينيد و مي‌شنويد درآيند. اين فعاليت الكتريكي را مي‌توان از طريق الكترودهايي كه روي پوست قرار مي‌گيرند اندازه گرفت .


حال هنگامي‌كه مغز با تحريكی ريتميك روبرو ‌شود ، مانند صداي طبل يا شبيه آن ، اين ريتم به شكل پالس‌هاي الكتريكي در مغز نيز توليد مي‌گردد . اگر اين آهنگ به اندازه كافي سريع و پايدار باشد ، مي‌تواند شبيه به ريتم مغزي يا همان امواج مغزي عمل كند . وقتي اين اتفاق مي‌افتد، مغز فركانس امواج الكتريكي خود را با اين ريتم تحريكي هماهنگ مي‌كند . اين فركانس القا شده ، "پاسخ فركانسي القايي " ناميده مي‌شود (FFR) که با کمی مسامحه شبیه همان پدیده فیزیکی " تشدید " یا رزونانس در منارجنبان اصفهان می باشد . فعالیت های مختلف شناختی در مغز انسان ؛ فرکانس های مختلفی را در مغز تولید می کنند . در شکل زیر این فعالیت ها و فرکانس های مربوطه را مشاهده می کنید .

به اين ترتيب و در صورت ايجاد ريتمي با فركانس 15 هرتز ( فركانس موج بتا كه با تمركز در ارتباط است ) در بیرون مغز و وارد کردن آن به مغز از طریق دیداری یا شنیداری ؛ مي‌توان به افزايش تمركز و توجه در مغز کمک کرد . اين كار را مي‌توان براي رسيدن به بسياري حالات ديگر ذهني مانند خلاقيت ، تصويرسازي وموارد دیگر نيز انجام داد . از طریق دستگاه BWE ( دستگاه همگام سازی امواج مغزی ) و با استفاده از نرم افزارهای تخصصی این دستگاه ؛ شما ابتدا پالس‌هاي كوچك و تندي را خواهيد شنيد . با گذشت زمان، فركانس (ريتم) اين پالس‌ها به آرامي تغيير خواهند كرد كه باعث تغيير حالت مغزي شما خواهد شد . چرا ؟ چون هنگامي‌كه فركانس خاصي در مغز بيشترين اندازه و فعاليت را داشته باشد ؛ مغز خودش را با آن شرایط تطبیق داده و در حالت مرتبط با آن فركانس كار مي‌كند . مثلا وقتي موج بتا در مغز بيشتر از ساير امواج توليد شود ؛ تمركز افزايش مي‌يابد . یا هنگامي‌كه موج تتا بيشتر شود ، حالت خيالبافي يا حتي خلاقيت افزايش مي‌يابد . به اين حالت غالب ، " حالت مغزي " يا " وضعيت مغزي " یا Brain State گفته مي‌شود و دستگاه BWE ، به درمانگران مرکز آرن کمک می کند تا حالت مغزي مطلوب را براي شما ايجاد کنند .

 روش‌هاي گوناگونی برای همگام سازی امواج مغزی وجود دارد که عبارتند از : 

تحريك از طريق دو گوش (ضرباهنگ دو گوشي) :
مشهورترين روش همگام سازی امواج مغزی روش ضرباهنگ دو گوشي است كه طي آن ، دو ضرباهنگ با تفاوت بسيار كم به دو گوش داده مي‌شود . هنگاميكه دو ضرباهنگ مختلف اما خالص به دو گوش داده مي‌شود ؛ اين صداها تركيب شده و با هم جمع يا از هم كم مي‌شوند و خود يك پالس جديد ايجاد مي‌كنند . از تركيب اين ضرباهنگ‌ها در مغز ، ضرباهنگ جديدي به‌ وجود مي‌آيد كه سبب ايجاد همگام سازی امواج مغزی مي‌گردد .

 ضرباهنگ تك گوشي : 

اين روش نيز بر مبناي همان روش دو گوشي شكل گرفته با اين تفاوت كه تركيب دو ضرباهنگ بصورت ديجيتالي قبل از رسيدن به گوش انجام مي‌شود نه بعد از رسيدن به گوش و در مغز .

 تحریک دیداری : 

همچنین می توان فرآیند تحریک و تولید یک بازۀ فرکانسی خاص را از طریق برخی تحریکات دیداری به شخص نشان داد :

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی