پتانسیل وابسته به رویداد مغزی (ERP)

پتانسیل وابسته به رویداد مغزی یا پتانسیل انگیخته (ERP) مجموعه‌ای از امواج مغزی قابل ثبت در سطح پوست هستند که همزمان با ارائه یک محرک مجزا بروز می‌کنند.
این پتانسیل‌ها، معمولا در مقایسه با دامنه فعالیت پیوسته EEG (که به ۵۰ میکروولت یا بیشتر می‌رسند)، دامنه کمی (در حد چند میکروولت) دارند.
محرک‌ها شاید صدها بار تکرار می‌شوند و میانگین حسابی EEG دیجیتالی پس محرکی، محاسبه می‌شود. سیگنالی که واکنش به محرک را نشان می‌دهد، در میانگین حفظ می‌شود.
در حالی که فعالیت EEG پیوسته زمینه‌ای (که از نظر زمانی با محرک‌ها متناظر نیست) از بین می‌رود. این روال میانگین‌گیری، به ERPهای دارای دامنه محدود اجازه می‌دهد به صورت نمودار کمی ولتاژ بر حسب زمان ترسیم گردند.
به طور قراردادی این ERPها عموما مطابق نهفتگی و قطبیت‌شان نامگذاری می‌شوند. یکی از این موج‌ها که موضوع هزاران مقاله بوده است P3 یا P300 نامیده می‌شود چرا که هنگام بررسی در ERP میانگین‌گیری شده، به عنوان سومین موج مثبت پدیدار شده و از نهفتگی حدود ۳۰۰ میلی ثانیه برخوردار است. 

این مولفه‌ها برای تشخیص نقائص حسی بسیار مفیدند و می‌توانند در پژوهش‌های تشخیصی انواع مشکلات و اختلالات مورد استفاده قرار بگیرند. مثال دیگری از کاربرد بالینی این فن‌آوری مطالعه حافظه و دروغ‌سنجی است.
در حوزه آسیب‌شناسی روانی نیز قویا اثبات شده است که نابهنجاری در واکنش P300 با دامنه گسترده‌ای از اختلالات روانپزشکی از قبیل اسکیزوفرنی، اختلال بیش‌فعالی/ کمبود توجه و سوء مصرف مواد و اختلالات مرتبط با آنها رابطه دارد.

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی