آزمون های روانسنجی پرکاربرد


افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری - عملی، یا دچار وسواس های عملی، یا دچار وسواس های فکری و یا دچار هردو باهم هستند .

منظور از وسواس فکری، افکار، تصویر های ذهنی، یا میل های ناگهانی به انجام کاری یا گفتن چیزی است که فرد را ناراحت می کند و دایماً هم در ذهن تکرار می شوند. منظور از وسواس عملی، رفت ارهایی است که فرد احساس می کند مجبور است آن ها را تکرار کند تا اضطرابش کاهش پیدا کند یا جلوی یک اتفاق بد گرفته شود . اغلب آدم های مبتلا به وسواس فکری - عملی هم افکار ناراحت کننده و هم رفتارهای تکرار شونده را تجربه می کنند.

بیشتر آدم هایی که مبتلا به این اختلال هستند می دانند که ترس های آن ها کاملاً واقعبینانه نیستند . خیلی از این افراد می دانند که رفتار وسواسی آن ها بی معنی و بی هوده است ولی نمی توانند جلوی خود را بگیرند، انگار که مجبورند این رفتارهای تکراری انجام دهند.

پرسشنامه وسواس (فکری – عملی ییل براون)  به منظور بررسی میزان وسواس فکری – عملی افراد مختلف طراحی گردیده است.

این آزمون مقیاس های ذیل را بررسی می کند:

وسواس پرخاشگرانه – وسواس های آلودگی – وسواس های جنسی – وسواس های احتکار یا جمع آوری – وسواس های مذهبی – وسواس هایی درباره تقارن و آراستگی – وسواس های متفرقه – وسواس های جسمی – رفتارهای وسواسی شستشو و نظافت – رفتارهای وسواسی کنترل کردن – آداب تکرار – رفتارهای وسواسی مربوط به شمارش – رفتارهای وسواسی مربوط به نظم و ترتیب – رفتارهای وسواسی مربوط به احتکار یا جمع آوری – رفتارهای وسواسی متفرقه

 

 

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی