دکتر قاسمیان

متخصصان سلامت در طی مطالعات طولانی از اثرات مفید فعالیت بدنی و ورزش حمایت کرده‌اند.
عدم فعالیت بدنی و زندگی بی تحرک یکی از دلایل اصلی بیماری‌ها و مرگ و میر می‌باشد. در مقایسه با افراد فعال، خطر دیابت، بیماری قلبی، فشار خون بالا و دیگر مشکلات و بیماری‌های دیگر در افراد غیرفعال بیشتر است. تاثیر شیوه زندگی که فعالیت بدنی و رژیم غذایی را شامل می‌شود بر روی بیماری‌های مزمن بسیار زیاد است.

همچنین فعالیت بدنی نقش اساسی در کاهش وزن ایفا می‌کند و خطر چاقی را کاهش می‌دهد. حتی در صورت عدم کاهش وزن باز هم فعالیت بدنی اثرات مفیدی بر سلامت دارد و افرادیکه چاق اما فعال هستند بطور متوسط از افرادیکه چاق نیستند اما غیر فعال هستند سلامت ترند. در حالیکه فعالیت بدنی اغلب به دلیل فواید مثبتی که بر سلامت جسمی دارد شناخته می‌شود، بسیاری از تحقیقات افزایش سلامت روانی را در نتیجه افزایش فعالیت بدنی نشان داده‌اند. افراد با اختلالات روانی بیشتر در معرض مرگ زود هنگام می‌باشند.

بطور متوسط افراد با اختلالات روانی 10 تا 15 سال زودتر از افراد عادی می‌میرند. همچنین بسیاری از افزایش مرگ و میر در آن‌ها به علت خودکشی، تصادف و بیماری قلب ایسکمی می‌باشد. بیماری‌هایی نظیر فشار خون، دیابت و بیماری‌های قلبی در حدود 60 درصد در میان افراد با اختلالات روانی رواج دارد.
که همه این یافته‌ها نیز دلیل بر اهمیت سلامت روانی می‌باشد. اثرات مفید فعالیت بدنی روی سلامت روان بسیار چشمگیر است. اثرات مثبت فعالیت بدنی بر روی افسردگی، اضطراب و استرس تایید گردیده است.

فعالیت بدنی می‌تواند علائم ثانویه اسکیزوفرنی نظیر افسردگی، عزت نفس پایین و کناره گیری از اجتماع را کاهش دهد. علاوه بر این در برخی از مردم فعالیت بدنی می‌تواند در مقابله با برخی از علائم اسکیزوفرنی نظیر توهمات شنیداری مفید باشد. همچنین فعالیت بدنی می‌تواند از منزوی شدن افراد با اختلالات روانی از اجتماع جلوگیری کند.

 

دانلود مقاله آرشیو مقالات

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی