به گزارش روابط عمومی مرکز جامع آرن؛ شانزدهمین کارگاه آموزشی "مهارت‌های فرزند پروری" ویژه والدین کودکان زیر 12 سال با تدریس خانم دکتر منصوره میرزاده، در مرکز جامع آرن برگزار خواهد شد
همواره هر والدی بر آنست که در تربیت کودک خود مؤثر باشد و بعضاً می‌خواهد فرزند را بر اصول و ایده‌های شخصی خود بپرورد. در هر عصری دیدگاه‌های فلسفی خاصی در تعلیم و تربیت کودک مدنظر بوده است؛ اما در یکصد سال گذشته دو دیدگاه جامع "روانپویشی" و "رفتارگرایی" خاستگاه شیوه‌های اصلاح و تغییر رفتار و یا به عبارتی درمان کژ رفتاری‌های کودکان بوده‌اند. درمان مبتنی بر تعامل کودک - والد، که ما از آن در این دوره از کارگاه فرزندپروری بهره گرفتیم، بر سه دیدگاه نظری "دلبستگی"، "یادگیری اجتماعی" و "شرطی سازی" متکی است. این رویکرد برای کودکان کم سن و سال و با اختلالات رفتاری و عاطفی توصیه می‌گردد. این رویکرد سعی بر بهبود کیفیت رابطه والد و کودک و همچنین تغییر الگوهای تعاملی میان این دو دارد. با تغییر و بازسازی تعامل میان والد و کودک، رفتار از هم گسیخته کاهش یافته و‌ باعث بهبودی روابط کودک با خانواده و سایر افراد می‌گردد. در این کارگاه والدین برای افزایش توجه مثبت به رفتارهایی که می‌خواهند تشویق کنند و روش‌های انضباطی خاص برای رفتارهای نامطلوب، مهارت‌های خاصی را فرا خواهند گرفت. بیشترین تأثیر این برنامه برای کودکان ۲-۷ سال است. اما توصیه می‌گردد والدین دارای فرزندانی تا ۱۲ سال نیز از آموزه‌های این روش آگاه شوند. زیرا اساس برخورد با مشکلات رفتاری در هر سنی همانا نحوه تعامل والدین و انضباط آن‌ها است.
والدین می‌توانند با موفقیت، مشکلات رفتاری کودک خود را متوقف کنند. به خاطر داشته باشید اگر کودک شما کژرفتاری دارد، قشرق به راه می‌اندازد، داد و فریاد می‌کند و ... دلیل‌اش این است که او‌ مهارت کافی و آموزش لازم برای حل مشکل خود و ‌انطباق با موقعیت‌هایی که برای او غافلگیر کننده، ناراحت کننده و تهدید کننده است را بدست نیاورده است. چنانچه والدین، مهارت‌های انطباقی و حل مسئله را به کودک خود آموزش دهند تا به جای داد زدن و قشرق و قلدری، این مهارت‌ها را به کار گیرند؛ او این نحوه‌ی رسیدن به خواسته‌هایش را متوقف خواهد کرد. می‌توان گفت که "فرزند پروری مبتنی بر تعامل والد - کودک" سبکی از فرزندپروری است که شامل کار با والدین و مبتنی بر دو بخش می‌باشد:
• بخش اول: تعامل کودک مدار
• بخش دوم: تعامل والد مدار
در بخش اول والدین یاد می‎گیرند برای ارتقای رابطه‌ی کودک - والدین از مهارت‌های "بازی درمانی سنتی" استفاده کنند. مهارت تعامل کودک مدار شامل "تقلید"، "بازتاب"، "توصیف"، "تشویق"، "پاداش" و "فراهم ساختن توجه" است.
در بخش دوم والدین مهارت‌هایی را برای بهبود فرمان برداری کودک و ‌کاهش رفتارهای آشفته او یاد می‌گیرند. مهارت تعامل والد مدار، شامل صدور فرامین خوب، تشویق فرمانبرداری، محروم‌سازی و ‌ایجاد قوانین معتبر در خانه می‎شود. نتیجه، زمانی حاصل می‎شود که والدین در هر دو بعد مهارت، متبحر شوند و در بدست آوردن تبحر تلاش کرده و ثابت قدم باشند.

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی