کارگاه آموزشی عصب شناسی اخلاق و مغز شناسی اخلاقی ثبت نام آنلاین

به اعتراف باید گفت نتایج تحقیقات تجربی حاصل از علوم مغزی (بالاخص تصویربرداری از مغز مثل fMRI) در دهه گذشته بسیاری از رشته های علوم انسانی-اجتماعی را در نوردیده است. فلسفه اخلاق، روان شناسی اخلاق، روان شناسی جرم و.. بی تردید از جمله این رشته هاست. بخش عظیمی از این تحقیقات درباره احکام و تصمیم گیری های اخلاقی است؛ درباره اینکه چه اتفاقی هنگام تصمیم گیری اخلاقی در مغز می افتد؟ نقش عواطف و دلایل در این تصمیم گیری ها چیست؟ و اینکه آیا می توان با «دستکاری» مغز «اخلاقی تر» شد؟ عمده این تحقیقات دست کم یک مدعای مهم روش شناختی را یدک می کشند: اولویت پاسخ های هیجانی (عاطفی) یا شهودی بر تاملات عقلانی. اگر واقعا چنین است که عواطف فرمانروای سرزمین اخلاق است، استدلال اخلاقی چه وزنی در زندگی اخلاقی ما دارد؟
در این سلسله جلسات، تلاش می کنیم به آثار فیلسوفان، عالمان علوم اعصاب و روانشناسانی رجوع کنیم که این سوالات را پیش چشم قرار داده اند. از فلسفه اخلاق هنجاری و روان شناسی رشد آغاز می کنیم و می پرسیم آیا عبور از مدل عقلانی رشد اخلاقی به مدل عاطفی می تواند موجه باشد؟ و آیا این عبور نتیجه ای برای تئوری های موجود در فلسفه اخلاق دارد؟ بعد از آن به سر وقت مغزشناسی اخلاقی می رویم تا نقش و شان عاطفه را در تصمیم گیری های اخلاقی بررسی کنیم. همچنین به نمونه مهم اوتیست ها (و سایکوپت ها) -به عنوان کسانی که مشکل عاطفی دارند- می پردازیم. در آخر این مسئله را طرح می کنیم که چطور می توان به کمک عصب شناسی فردی را اخلاقی تر کرد و سعادت بیشتری برای او فراهم کرد؟
این سلسله جلسات ماهیت میان رشته ای دارد و برای کسانی که علاقه مندی های فلسفی، روانشناختی و عصب شناختی دارند طراحی شده است. داشتن مطالعات سیستماتیک فلسفی و روانشناختی برای شرکت کنندگان البته توصیه می شود، هرچند تلاش می شود مقدمات اساسی بحث برای کسانی که تخصصی در این رشته ها ندارند عنوان شود. طی این جلسات تلاش می شود تا مهارت های تحلیل و تفکر انتقادی افراد توسعه و بهبود پیدا کند.

 

نخستین دوره

نخستین کارگاه آموزشی عصب شناسی اخلاق و مغز شناسی اخلاقی در 20ساعت ( 10 جلسۀ ۲ ساعته ) با تدریس آقای دکتر حسین دباغ (دکتری فلسفه اخلاق)  در مرکز آرن برگزار خواهد شد. 
سر فصل هایی که در این دوره ارائه داده خواهد شد به شرح زیر می باشد:

سرفصل های کارگاه

عنوان

جلسات

علم اخلاق اعصابی چیست؟

What is Neuroethics (Neuroscience of Morality)

جلسه اول

 تئوری های هنجاری اخلاقی

Normative Ethical Theories

جلسه دوم

روانشناسی رشد اخلاقی

Moral Psychology and Moral Development

جلسه سوم

(...مغزشناسی (تعصبات پنهان و 

Brain Function (Implicit Bias and…)

جلسه چهارم

شهودها و اکتشافات اخلاقی

Moral Intuitions and Moral Heuristics

جلسه پنجم

عصب شناسی شناختی و تصمیم گیری اخلاقی

Cognitive Neuroscience and Moral Decision Making

جلسه ششم

روانشناسی اجتماعی و باورهای اخلاقی

Social Psychology and Moral Beliefs

جلسه هفتم

اوتیست ها (و سایکوپت ها)

Autists (and Psychopaths)

جلسه هشتم

توانمند سازی اخلاقی

Moral Enhancement

جلسه نهم

سعادت و مغز

Neuroeudaimonia

جلسه دهم

 

 

  

بازدید: 1201

شهریه ۶۰۰,۰۰۰ ریال

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی