کارگاه آموزشی مغز و استعاره ثبت نام آنلاین

بیش از آنکه فکر کنیم استعاره ها زندگی ما را پر کرده اند و بیش از آنکه بدانیم زندگی ما آدمیان وام دار استعاره هاست. هر روز از استعاره ها بهره می بریم و از نفوذ آنها بی خبریم. گویی مغز ما چنان تطور و تکامل یافته است که جز در زندان استعاره ها بقا پیدا نمی کند. این گزاره ها را در نظر آورید: «از خوشحالی بالا پریدم»، «زندگی دست انداز دارد»، «حرفایش قابل هضم نبود»، «مغزم کار نمی کند»، «پروژه متوقف شد» و... همگی خبر از نهانی استعاری در اعماق تفکر ما می دهد که شایسته تامل و تعمق است. استعاره ها را ولی نباید ملک طلق ادیبان، عالمان بلاغت و فیلسوفان زبان دانست و فقط به دست آنها سپرد. ورود عالمان علوم شناختی و علوم اعصاب به عرصه زبان، دولت ادیبان و فیلسوفان را مستعجل کرد و نور تازه ای بر استعاره اندیشی انداخت. نگاه تجربی عالمان علوم شناختی و علوم اعصاب استعاره پژوهی را «میان رشته ای» کرد و فیلسوفان و ادیبان مجبور شدند به ناچار ورود میهمان ناخوانده را به جمع خود شادباش بگویند.
در این جلسات تلاش می شود تا این رویارویی مبارک میان ادبیات، فلسفه زبان، علوم شناختی و علوم اعصاب به بحث گذاشته شود. برای فتح باب، به پیروی از مشهور «تعرف الاشیاء باضدادها»، به اختصار آراء ادیبان و فیلسوفان زبان را مرور می کنیم و به نقد آنها می نشینیم. به چالش کشیدن فیلسوفان زبان راه را برای ورود عالمان علوم شناختی و علوم اعصاب باز می کند تا میان زبان و شناخت پیوند برقرار کنند. این عالمان اولا نقش بدن و طرحواره های تصویری را در شکل گیری شناخت و مفاهیم جدی می پندارند. ثانیا، با پیوند برقرار کردن میان شناخت بدن مند و تخیل در پی فهم مفاهیم انتزاعی بر می آیند. اما برای فهم مفاهیم انتزاعی از طریق شناخت بدن مند و تخیل، «استعاره های مفهومی» سخت کارگر می افتند. این استعاره ها کمک می کنند تا مفاهیم انتزاعی مثل زمان، علیت، ذهن، هنر، علم، اخلاق، دین و... را بشناسیم. مبانی عصب شناختی استعاره ها و نسبت آنها با عواطف به ما کمک می کند تا افرادی را که در درک استعاره اختلال دارند بهتر متوجه شویم. افرادی که با اوتیسم و اسکیزوفرنیا دست و پنجه نرم می کنند غالبا در درک زبان مجازی به مشکل بر می خورند. استعاره ها اما با اینکه حیات فکری ما را می سازند می توانند رهزنی کنند و بعضا آب داوری را گل آلود کنند. احوال روانی بسیاری از ما، ناآگاهانه، متاثر از استعاره هایی است که با آن زندگی می کنیم. احوال ما از استعاره ای به استعاره دیگر تغییر می کند و این می تواند نوید بخش این موضوع باشد که استعاره ها درمانگر هستند.

سوابق برگزاری

نخستین دوره "کارگاه آموزشی مغز و استعاره" در 20 ساعت (10 جلسه دو ساعته) به صورت اسکایپی  در مرکز آرن و با تدریس آقای دکتر حسین دباغ برگزار خواهد شد.​

سرفصل های آموزشی:

  • هفته اول : مقدمه
  • هفته دوم : مقوله بندی، ذهن بدنمند و ناآگاه شناختی
  • هفته سوم : استعاره مفهومی (شناختی) و طرحواره های تصویری
  • هفته چهارم : تفکر و استدلال استعاری
  • هفته پنجم : مبانی عصب شناختی استعاره
  • هفته ششم : استعاره و عواطف
  • هفته هفتم : اختلال در درک استعاره (اوتیسم و اسکیزوفرنیا)
  • هفته هشتم : استعاره به مثابه درد و درمان (رفتاری شناختی)
  • هفته نهم: استعاره در علم و اخلاق
  • هفته دهم : استعاره در دین و هنر (موسیقی)

بازدید: 504

شهریه ۱,۳۵۰,۰۰۰ ریال

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی